SSD'leri RAID yapmak mantıklı mı?

.:Berk:.

Hectopat
Merhaba. MSI GE60 2PC Apache kullanıcısıyım. Aldığımda içinde 128 GB'lık m.SATA "Toshiba THNSNJ128GMCU" SSD vardı. Bugünkü indirimlerde 2. SSD olarak Samsung 860 Evo 256 GB SATA III aldım ve hard diski çıkarıp onun yerine takacağım. (Hard diski harici kullanacağım) Sorularım ise şunlar:
  • Windows'u hangisine kurmalıyım? (Amacım oyun oynamak). Ben eski 128 GB'lık SSD'me sadece Windows kurup yeni 256 GB'lık SSD'ye oyunları atmayı düşünüyorum. Diğer türlü hem Windows hem de oyunlar yeni 256 GB'lık SSD'de olursa bir anlamı kalmayacağını düşünüyorum. Sizin fikirleriniz neler? Hız ve performans açısından mantıklı olan hangisi?
  • Bu 2 farklı SSD'yi RAID yapmak mantıklı ve mümkün mü? Gerçi laptobum RAID desteklemiyor olabilir. Çünkü BIOS'u güncelleyince RAID seçeneği çıkıyor ve seçebiliyorum. Sonra AHCI'ya geri döndüğümde kayboluyor. Tekrar BIOS güncellersem tekrar açılıyor. Bir türlü çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski Toshiba'yı ne yapacaksınız?
Tabletimin hafızasını yükselteceğim.
Screenshot (12).png

Dostum konuyla alakasız olacak ama eski Toshiba'yı satmak istersen alabilirim her yerde arıyordum.
Eski Toshiba'yı ne yapacaksınız?
Bende ilk önce RAID yapmak için ikinci Toshiba aradım. Fakat üretici firma bendeki modele biosta ikinci msata yuvası gözükmesine rağmen anakart üzerine koymamış sağolsun. Ben de olduğu gibi bırakmaya karar verdim. Bu sizin istediğiniz 1. SSD'ye Windows kuracağım ve başka hiçbirşey kurulu olmayacak. Yeni aldığım Samsung 860 evo'yu SATA 3 yolundaki Hard Disk'in yerine takıp oyunları buna yükleyeceğim.
Kısaca satılık değil üzgünüm.

Oyunlarda 128 gb çok küçük artık. Samsung evo 860 da hem Windows hem de oyunların olması SSD'nin performansını etkileyeceğini söylüyorlar. SSD ne kadar dolarsa performans o kadar düşüyor diye okudum çoğu yerde
40-50GB boş yer kalsa yeterli. Bazı oyunları 128e bazılarını 256'ya kurarsın. Sistemi W10'a kurman genel performansı daha iyi etkiler.

40-50GB boş yer kalsa yeterli. Bazı oyunları 128e bazılarını 256'ya kurarsın. Sistemi W10'a kurman genel performansı daha iyi etkiler.
Laptop şu an bomboş. Temiz format atıp yeni SSD geldiği zaman her kombinasyonu deneyesim var. Dediğiniz gibi Samsung 860 Evo'ya Windows 10 yükleyip SSD hem boşken hem de doluyken performanslarını ölçesim var. Aynı şekilde hem eski(Toshiba) hem de yeni(Samsung) SSD arasında Windows 10 hızlarınıda karşılaştıracağım. Bakalım ne çıkacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı