SSD'nin HDD Caddy ile çok yavaş çalışması

hburaktorun

Centipat
NOT : Başlık kendi kendine kısalmış düzeltemedim. Editlendi sanırım :)
Orjinal Başlık şunun gibi birşeydi : SSD'nin Yazma hızı Normal mi - HDD'nin Caddy ile Yavaş Çalışması
Yani SSD ile ilgili bir sorum, HDD ile ilgili de bir sorunum var.

Selamlar herkese,

Dün yeni aldığım SSD'yi Laptop'un HDD yuvasına, HDD'yi ise Caddy ile beraber DVD yuvasına yerleştirdim.

Aldığım ürünler ve bilgisayarım şu şekilde;

Samsung'un data migration uygulaması ile HDD'yi SSD'ye klonladım. Ancak HDD'nin performansı aşırı düşmüştü. Bilgisayar normalde açıldığından daha da geç açılıyordu. Klonlama sonrası Boot'u SSD'den yapamadım. Biraz kurcalama sonucu disk yönetimi ayarlarında "çevrimiçi olan başka bir diskle imza çakışması" şeklinde hata olduğunu gördüm. Diske sağ tık -> çevrimiçi yaptığımda sorun düzeldi. SSD'den Boot edebildim. Benzer bir sorun ile karşılaşan olursa burayı kontrol edebilir.

Şu an bilgisayarın açılış ve kapanış hızından gayet memnunum ancak iki sorum var. Birincisi SSD'nin yazma hızı bana biraz düşük geldi. Bu değerler normal midir?

SSD hız değerleri

Ekran Alıntısı.PNG

İkinci sorum ise HDD Caddy ile çalışırken neden bu kadar performans düşürmüş olabilir. Biraz performans düşüşü bekliyordum ancak şu an gerçekten normal çalışmıyor.

Bu da HDD'nin disk ınfo ile ekran görüntüsü:

Ekran Alıntıs2ı.PNG

Son düzenleme:
Merhaba, bende SSD takıp HDD'yi CD yerine takıcam.
Takma işinde sorun yok fakat Laptobu açtıktan sonra işlem nasıl devam ediyor? Windows 10 var şuanda HDD de zaten hani kurulum falan nasıl olucak?

Merhaba, bende SSD takıp HDD'yi CD yerine takıcam.
Takma işinde sorun yok fakat Laptobu açtıktan sonra işlem nasıl devam ediyor? Windows 10 var şuanda HDD de zaten hani kurulum falan nasıl olucak?
Ben klonlama yapmıştım ancak performansta düşme oldu ve anlık takılmalar oluyordu. Sıfırdan windows kurulumu yaptığımda düzeldi. Sıfır kurulum yapmanı tavsiye ederim.

8 GB bir flash diskin varsa media creation tool ile windows'u indirip, flash üzerine yaz. Daha sonra bilgisayarı flash ile boot edip sıfır kurulum yap. Windows'u SSD'ye kur, mevcutta sahip olduğun windows bulunan diski ise biçimlendir.

İşleme başlamadan önce sahip olduğun windows işletim sisteminin, microsoft hesabın ile ilişkili olduğuna emin ol ve kurulumdan sonra kullandığın microsoft hesabın ile oturum aç. Bu sayede orijinal windows işletim sistemin ile çalışmaya devam edebilirsin. (Kurulum sırasında sana ürün kodu soracak, sonradan girmek istiyorum gibi bir seçenek olması lazım, onu seçerek devam et)

Bende öyle düşünmüştüm. 250GB Samsung 860 EVO+500HDD yerine direk 500GB Samsung 860 alıp takmayı düşünüyorum.
Klonlama işi bayağı sıkıntılar çıkarıyormuş sizinde dediğiniz gibi.
Yalnız son paragrafta dediğiniz şeyleri tam anlayamadım.
Şu anda kurulu orijinal sürüm zaten var aslında ama ben yeni bir tane satın almayı düşünüyordum.

Bende öyle düşünmüştüm. 250GB Samsung 860 EVO+500HDD yerine direk 500GB Samsung 860 alıp takmayı düşünüyorum.
Klonlama işi bayağı sıkıntılar çıkarıyormuş sizinde dediğiniz gibi.
Yalnız son paragrafta dediğiniz şeyleri tam anlayamadım.
Şu anda kurulu orijinal sürüm zaten var aslında ama ben yeni bir tane satın almayı düşünüyordum.
Yeni bir windows satın almanıza gerek yok. Mevcutta kullandığınız microsoft hesabına şu linkten giriş yapıp, cihazlarım kısmını kontrol edin.

Eğer bilgisayarınız burada görünüyorsa, format attıktan sonra Windows'a aynı microsoft hesabı ile giriş yaptığınızda sorun yaşamazsınız.

NOT: Başlık kendi kendine kısalmış düzeltemedim. Editlendi sanırım :)
orijinal Başlık şunun gibi birşeydi: SSD'nin Yazma hızı Normal mi - HDD'nin Caddy ile Yavaş Çalışması
Yani SSD ile ilgili bir sorum, HDD ile ilgili de bir sorunum var.

Selamlar herkese,

Dün yeni aldığım SSD'yi Laptop'un HDD yuvasına, HDD'yi ise Caddy ile beraber DVD yuvasına yerleştirdim.

Aldığım ürünler ve bilgisayarım şu şekilde;

Samsung'un data migration uygulaması ile HDD'yi SSD'ye klonladım. Ancak HDD'nin performansı aşırı düşmüştü. Bilgisayar normalde açıldığından daha da geç açılıyordu. Klonlama sonrası Boot'u SSD'den yapamadım. Biraz kurcalama sonucu disk yönetimi ayarlarında "çevrimiçi olan başka bir diskle imza çakışması" şeklinde hata olduğunu gördüm. Diske sağ tık -> çevrimiçi yaptığımda sorun düzeldi. SSD'den Boot edebildim. Benzer bir sorun ile karşılaşan olursa burayı kontrol edebilir.

Şu an bilgisayarın açılış ve kapanış hızından gayet memnunum ancak iki sorum var. Birincisi SSD'nin yazma hızı bana biraz düşük geldi. Bu değerler normal midir?

SSD hız değerleri

Eki Görüntüle 542515

İkinci sorum ise HDD Caddy ile çalışırken neden bu kadar performans düşürmüş olabilir. Biraz performans düşüşü bekliyordum ancak şu an gerçekten normal çalışmıyor.

Bu da HDD'nin disk ınfo ile ekran görüntüsü:

Eki Görüntüle 542516

Hocam sorun çözüldü mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı