SSD'yi 2'ye bölmek sağlıklı mı?

Starter

Hectopat
SSD veya HDD modeli
KC3000
Anakart
Asus Rog Strix B550-F
Arkadaşlar merhaba, ben KC3000 1TB SSD kullanıyorum. İçinde sadece sistem kurulu 900 küsur GB boş kalıyor oyunlarımı C ye atmak istemediğimden SSD mi 2'ye bölmek istiyorum herhangi bir performans kaybına neden olur mu?

SSD'yi 2 bölüme ayırmak sağlıklıdır. Bu, farklı amaçlar için ayrılmış depolama alanlarına sahip olmanızı sağlar ve verilerinizi daha iyi organize etmenize yardımcı olur. Ancak, sürücünüzdeki bölümler arasında dosya aktarma işlemleri yaparken performans kaybına neden olabileceğini unutmayın. Ayrıca, çok sayıda küçük bölüm yaratmak yerine birkaç büyük bölüm yaratmanız önerilir çünkü bu, SSD'nizin ömrünü artırabilir.

Benimde aklımda olan bir soruydu bu. :) 1TB SSD'niz var şimdi, bunu 200 GB'ını Windows ve programlara versek geriye kalan 800 GB'nada oyun vs kurulumu desek daha iyi olur gibime geliyor.

Buradaki temel soru şu, oyunlar kurulum için sürekli program files içine hedef alıyor. Bu onların çalışması için gerekli bir yer mi yoksa fark etmez mi? Yine save dosyalarını ve bazı dosyaları C üzerinde kayıt ediyor. Misal oyun için ayırdığınız sürücü K olsun. Oyun K sürücüsünde çalışırken, bir yandanda C sürücüsüne bu gibi save, ayar vs kayıt etmeye çalışır mı, bu performans kaybına sebep olur mu?

Arkadaşlar merhaba, ben KC3000 1TB SSD kullanıyorum. İçinde sadece sistem kurulu 900 küsur GB boş kalıyor oyunlarımı C ye atmak istemediğimden SSD mi 2'ye bölmek istiyorum herhangi bir performans kaybına neden olur mu?
Test ettiniz mi hocam, bir fark var mı?

Son düzenleme:
Benim de aklımda olan bir soruydu bu. :) 1TB SSD'niz var şimdi, bunu 200 GB'ını Windows ve programlara versek geriye kalan 800 GB'nada oyun vs kurulumu desek daha iyi olur gibime geliyor.

Buradaki temel soru şu, oyunlar kurulum için sürekli program files içine hedef alıyor. Bu onların çalışması için gerekli bir yer mi yoksa fark etmez mi? Yine save dosyalarını ve bazı dosyaları C üzerinde kayıt ediyor. Misal oyun için ayırdığınız sürücü k olsun. Oyun k sürücüsünde çalışırken, bir yandanda C sürücüsüne bu gibi save, ayar vs kayıt etmeye çalışır mı, bu performans kaybına sebep olur mu?

Test ettiniz mi hocam, bir fark var mı?

Böldüm de test etmedim akşama bir fotoğraf atarım.

Biraz geciktim kusura bakmayın.
Sırasıyla 1. fotoğraf sistemin kurulu olduğu 2. fotoğraf depolama yeri 3. fotoğraf ta sistemin 2. testi. Bölmeden önce de aynı hızları veriyordu. KC3000 şu an vadettiği hızdan fazla hız veriyor.

C.png
D.png
CC.png

Yeni konular

Geri
Yukarı