SSD'yi C ve D diye bölmek mantıklı mı?

Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Bilgisayarımın performansını bir nebze arttırmak adına samsung 500gb evo ssd siparişi verdim ancak kafama takılan birkaç şey var.
SSD'de windows'un çökme veya hata verme olayı olur mu?
Bazı verileri bilgisayarda saklama için SSD'yi C ve D olarak ayırmalı mıyım yoksa buna gerek yok mu?
SSD'yi max performansta nasıl kullanabilir, performansını etkileyen hususlar nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'yi bölüntülemek pek sağlıklı olmaz. Windows ve uygulamalar için max 240 GB bir SSD alıp verileri HDD'de saklamak daha mantıklı olurdu.

SSD'yi bölüntülemek pek sağlıklı olmaz. Windows ve uygulamalar için max 240 GB bir SSD alıp verileri HDD'de saklamak daha mantıklı olurdu.
Katılıyorum. 120 gb ssd bile windows için hayli hayli yetiyor. 500gb yerine tercihen 120 veya 240 gb alıp geriye kalan parayla hdd alabilirdiniz hem windowsunuz hızlanırdı hemde daha fazla depolama alanına sahip olurdunuz..

Kullanmakta olduğum bilgisayar notebook olduğundan 2 disk takma ihtimalim yok.
Benim asıl sorum bilgisayarın çökme ihtimali SSD de nedir. SSD kullanıp bu durumla karşılan arkadaş varmı.
Harici diskim var verilerimin çoğunu orada sağlamaktayım, ancak bilgisayarı, sürekli kullanımda kaybetmemem gereken veriler olacak onları bilgisayarda nasıl muhafaza edeyim biri akıl versin...

Allah'ı seven defansa gelsin. :D

Benim asıl sorum bilgisayarın çökme ihtimali SSD de nedir. SSD kullanıp bu durumla karşılan arkadaş varmı.
Harici diskim var verilerimin çoğunu orada sağlamaktayım, ancak bilgisayarı, sürekli kullanımda kaybetmemem gereken veriler olacak onları bilgisayarda nasıl muhafaza edeyim biri akıl versin...

C-D olarak ayırın o zaman yapıcak başka birşey yok ve bunun diske zarar vermiyiceğini düşünüyorum.

SSD'de normalin üstünde bir veri kaybetme riski yok. Yani sırf SSD olduğu için veri kaybetmezsin. Eğer çok önemli verilerin varsa sana tavsiyem bunları en az 2 farklı medyada depolaman. Çünkü elektronik ortamda bir şeylerin ters gitme ihtimali her zaman vardır.

Ben acer aspire 5739g bnotebooka ssd aldım (120gb hi level) ssd ye (windows vista kurmuştum ilk başta içine) sonradan windows 10 64 bit kurdum ama d diski görünmüyor neden? bide bölümlü şekilde c ve d yi bçimlendirdim fomat esnasında silipte yeni birim vermedim biçimlendirip herzaman yaptığım gibi c ye kurdum pc açıldı ama d diski görünmüyor normalde d diski var aygıt yöneticisi görüyor c ve d olarak ama windows masaüstünde bilgisayarım da görünmüyor sadece c var acaba yeniden mi formatlasam pc yi bide acer aspire 5739g notebookum 120gb ssd yi nasıl bölümlendirebilirim gta 5 için gta 5 kuracamda pc ye ? ? ?

dvd yuvasına takılan bir aparat vasıtası ile laptoplar için üretilen norman hddleri kullanabilirsiniz.. eğer dvd player a ihtiyacınız yoksa ...

Lenovo ThinPad e-540
  • Lenovo ThinkPad Edge E540
  • -QuadCore Intel Core i7-4702MQ, 2200 MHz
  • -Intel(R) HD Graphics 4600
  • -Nvidia GeForce 740m
  • -16 GB RAM
  • -Samsung SSD 840 EVO 500GB
  • -WDC WD10JPVX-08JC3T5 1 TB, 5400 RPM

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı