Stabil modifiye edilmiş Windows 10

Bertan_58

Kilopat
Yer
İstanbul
Windows 10 1909 yüklü bilgisayarımda performans sorunları yaşamaktayım. Yeniden format atmak istiyorum ancak Windows 10'un gereksiz programlarının, servislerin olmadığı(telemetry gibi) bir Windows 10'a geçmek istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz stabil, fazla üstünde oynanmamış ISO dosyası varsa yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorum ama eğer performans sorunları varsa LTSB sürümünü denemenizi öneririm. Mağaza, Edge gibi uygulamalar yok ve normal sürüme göre daha hafif bir sürüm.

Tavisyem oynanmış ISO kullanmamanızdır.

Gereksiz servisleri aşağıdaki rehberden faydalanarak kapatabilirsiniz.

Bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorum ama eğer performans sorunları varsa LTSB sürümünü denemenizi öneririm. Mağaza, Edge gibi uygulamalar yok ve normal sürüme göre daha hafif bir sürüm.

Hocam, Asus'un x550jk modelini kullanıyorum ssd eklenmiş halde. Şöyle ki daha önceleri 8.1 kullanıyordum ve muhteşem derecede stabildi ancak 8.1 şu anda güncelliğini yitirdiğinden dolayı 10 kullanmak zorundayım.
Şimdi Windows 10 kullanıyorum ve bu seferde performans sorunları yaşıyorum. Orta yolu bir türlü bulamadım maalesef..

Cihazınızda yanlış bakmadıysam 4GB RAM var, bende de şu an 4GB RAM var ve bende son sürüm Windows 10' da fazla RAM kullanımı olduğu için LTSB sürümünü kurdum. SSD olması avantaj, her zaman daha güncel sürüm kullanmak iyidir ancak özellikle bellek miktarı düşük ise performans da sorunlar ortaya çıkabiliyor. Dediğim gibi, kurup deneyip memnun kalırsanız kullanabilirsiniz sonuçta oda güncelleme alan bir sürüm, sadece biraz daha eski bir sürüm olduğu için bazı yeni fonksiyonlar yok örneğin dosya yöneticisinde koyu mod olmaması gibi. LTSB çok eski derseniz LTSC kurabilirsiniz o nispeten daha yeni bir sürüm onda bazı özellikler var ama LTSx sürümlerinin ana özelliği özellikten ziyade stabilite.

Cihazınızda yanlış bakmadıysam 4GB RAM var, bende de şu an 4GB RAM var ve bende son sürüm Windows 10' da fazla RAM kullanımı olduğu için LTSB sürümünü kurdum. SSD olması avantaj, her zaman daha güncel sürüm kullanmak iyidir ancak özellikle bellek miktarı düşük ise performans da sorunlar ortaya çıkabiliyor. Dediğim gibi, kurup deneyip memnun kalırsanız kullanabilirsiniz sonuçta oda güncelleme alan bir sürüm, sadece biraz daha eski bir sürüm olduğu için bazı yeni fonksiyonlar yok örneğin dosya yöneticisinde koyu mod olmaması gibi. LTSB çok eski derseniz LTSC kurabilirsiniz o nispeten daha yeni bir sürüm onda bazı özellikler var ama LTSx sürümlerinin ana özelliği özellikten ziyade stabilite.

Eklemeyi unuttum hocam pardon 8 gb ram var. Ayrıca pro sürümünde şu anda orjinal key kullanıyorum. Ltsc sürümünün keyini nasıl temin edebilirim?

Tavsiyem Microsoftun sitesinden en güncel sürümü indirmeniz sonra gereksiz servisleri manuel kapatıp lazım olmayan gömülü olan programları elle silmeniz bendede aynı takıntı var ben bizzat böyle kullanıyorum şuan sistemim boşta bellek kullanımı 1 gb cpu işlemi ise 92
Ve gayet on numara stabil

Geri
Yukarı