Steam nereye şikayet edilir?

Şöyle söyleyeyim. Mesela Steam üzerinden dolandırıldınız ilk önce Steam'ın destek ekibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor ret cevabı alırsanız bir kez daha iletişime geçin. Eğer sonuç değişmezse ve benim param çok boşa gitse de üzülmem diyorsanız bir avukat tutup savcılığa suç duyurusu yaparsınız eğer savcılık sizin iddianızı kabul ederse ki büyük ihtimalle kabul etmeyecektir. Eğer kabul ederse uluslararası yargı usullerine göre asliye hukuk mahkemesinde dava açılır. Mahkeme hakimi Steam'ın sahibi Valve'dan savunma isteyecek ama Steam Amerika'nın şirketi olduğu için genelde bizim ülkemizden Amerika'ya yapılan yazılı başvurulara cevap alınamıyor. Eğer ki Steam mahkemenin savunma isteğine cevap vermeyeceğini söylerse veya hiç tepki vermezse dava düşer. Avukatlık ücretini de geri alamazsınız. Ama eğer ki çok uğraşırsanız ve iyi bir avukat tutarsanız Steam'ın sahibi Valve şirketinden cevap alabilirseniz dava bu şekilde devam eder ve en sonunda haklı çıkmanız durumunda paranızı geri alabilirsiniz. Ama alsanız bile zararlı çıkarsınız çünkü avukata vereceğiniz uluslararası yargı hukuku tarifesi ücreti, mahkeme harçları, bilirkişi ücretleri ve diğer giderler hesaba katıldığında nereden baksanız en az 100 bin TL civarında bir bedele mal olacak bu nedenle yurt dışı dava işlemlerinde eğer çok büyük bir meblada dolandırılmadıysanız yargı yoluna başvurmanın hiçbir mantığı yok. Ayrıca mahkemece haklı bulunsanız bile bu dava en az 1 buçuk yıl sürecek bunu da hesaba katın. Eğer mahkeme sizi haksız bulursa itiraz ederseniz yargıtay tarafından size geri dönüş yapılması da 1 yıl sürecek. Yani çok uzun sürer. Dediğim gibi çok çok büyük bir tutarda dolandırılmadıysanız veya bir olay yaşamadıysanız yargı yolunun bir mantığı yok. Eğer Valve'nin Türkiye'de temsilciliği olsaydı yargı yolu mantıklı olurdu tüm davalar hemen sonuçlanır dolandırılan kişiler parasını alabilirdi ama maalesef temsilciliği bulunmuyor.

Hocam çok teşekkür ederim. Bir durum yaşamadım. Sadece nasıl işliyor merak etmiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı