Steam profil fotoğrafını nazi yaparsam ban yer miyim?

Gamalı haç ve nickname olarak "Hitler F*cked Poland" koymuştum 1 hafta isim değiştirememe banı ve profil fotoğrafı kaldırılması gibi cezalar almıştım.

Arkadaşlar başlıkta da yazdığı gibi Steam profil fotoğrafıma nazili bir şeyler eklesem hesap ban yer mi? (Katliamlı ya da kanlı şeyler olmayan) sadece nazi.

330px-German_Reich.png

Bayrağı ve.

kmb762-havali-tabanca.jpg

Böyle bir tabancayı şoplayıp bir şeyler yaparsam ve hitler bıyığı yaparsam hesap ban yer mi? (Tavsiye ediyor musunuz yoksa değiştireyim mi?)

Peki neden nazi? Türk gençlerindeki nazi hayranlığı neden?

Yaşlandım galiba...

Ben de gençken çok farklı, biraz da protest imgeler veya görseller kullanırdım internette. Ancak kullandıklarımın hiç biri bu tür faşist bir zihniyete ait değildi. Silah, kan, kurukafa... Bunlarda sıkıntı yok aslında, yaş gereği olması gayet normal bile.

Gençsiniz, kanınız kaynıyor; bu harika bir şey! Ancak gelgelelim milyonlarca insanın katili olan bir yapılanmanın / kurumun bayrağını kendinizi tanımlamak için kullanmanız bana biraz üzücü geldi. Naziler; Yahudi, Polonyalı, çingene gibi millet veya toplulukları değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını veya sizin gönül bağı kurduğunuz bir topluluğu yok etmek için uğraşsa ve bir miktar başarılı olsa ne olurdu? Ve birileri sizin atalarınızı katleden kurumun fotoğrafını avatar olarak koysa ne olurdu? Ne hissederdiniz dedenizi canlı canlı yakan bir kurumun bayrağını görünce misal?

Bunlar inanıyorum zamanla oturacak. Ancak empati çok önemli bir kavram ve bunun üzerine biraz düşünmenizi naçizane tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı