Çözüldü Steam puan sisteminde değişiklik mi var?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bu konudan bakabilirsiniz, ilk çıktığında 1₺ = 14 puan idi. 2021 yazında 11'e 10'a düştü ve 2021 sonunda da 7'ye, ardından 6'ya düştü.
Dolar yükseldikçe puan değeri de düşüyor kısaca. Harcadığınız her 1$ karşılığında 100 puan kazanıyorsunuz, ona göre hesaplayabilirsiniz.
Steam dolar kuru bilindiği üzere sabittir...
Steam'de dolar kuru sabit değil, hiçbir yerde.

"Dolar kuru" olayı yalnızca, Valve'in oyun yapımcılarına mağazaya koydukları oyunlara biçtiği tavsiye edilen oyun fiyatlarından ibaret; ₺3,4 ile ₺4,5 arasında bir değer. Oyun yapımcıları da bu kuru kullanmak zorunda değiller zaten, Valve sadece "Elimizdeki verilere bakarak söylüyorum, bu fiyatla daha fazla satış yaparsın ama yine de sen bilirsin." diyor. Bunu da yalnızca Türk Lirası için yapmadığını belirteyim.

Oyun yapımcısı oyuna isterse ₺3,5'tan, isterse ₺7'den, isterse güncel kurdan ücret koyabilir.

"Dolar kuru" olayı yalnızca, Valve'in oyun yapımcılarına mağazaya koydukları oyunlara biçtiği tavsiye edilen oyun fiyatlarından ibaret; ₺3,4 ile ₺4,5 arasında bir değer. Oyun yapımcıları da bu kuru kullanmak zorunda değiller zaten, Valve sadece "Elimizdeki verilere bakarak söylüyorum, bu fiyatla daha fazla satış yaparsın ama yine de sen bilirsin." diyor. Bunu da yalnızca Türk Lirası için yapmadığını belirteyim.

Oyun yapımcısı oyuna isterse ₺3,5'tan, isterse ₺7'den, isterse güncel kurdan ücret koyabilir.
Doğru evet. Düzelttiğiniz için teşekkürler. Demek istediğim Steam tavsiye ettiği değer arasından puan vermek yerine güncel kurdan hesaplama yapıyor. Onu garip buldum.

3.5 4.5 değil aslında. Bu konu çok yanlış biliniyor. Bu konu Steam'in oyunlarda önerdiği fiyatlar şu şekil:

10 Dolar: 18₺
20 Dolar: 32₺
30 Dolar: 50₺
40 Dolar: 61₺
50 Dolar: 77₺
60 Dolar: 92₺

İlk önerdiği fiyatlandırma bu şekilde. Yani yaklaşık TL'yi 1.5 alıyor. Firma bunu beğenmezse başka seçenek de sunuyor Steam.
TL'yi 5 alarak öneriyor Steam. Bethesda ve Microsoft ( Forza 5: 300₺ Deathloop: 300₺ 60 dolar) bu fiyatlandırmaya uyuyor mesela. Eğer firma onu da kabul etmezse kendisi fiyat belirliyor. Son zamanlarda onu da kabul etmeyenlere TL'nin değer kaybından dolayı TL'yi 10 TL olarak da öneri yapmaya başladı. Örnek: EA, SEGA). Steam tek bir öneri değil Örneğin 60 Dolara birkaç seçenek sunuyor: 92 TL, 300 TL 600 TL, firma kendin belirle.) Tabi asıl önerdiği 92 TL olan en uygunu.

Geri
Yukarı