Steam'de 25 dolarlık oyunun 40 lira olması

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Sevindiricidir bir yandan da üzücüdür. Bazen diyorum bu adam 25 dolarlık oyunu Türkiye'de 2.2 dolara satıyor. Düşünün 10 kat düşük fiyata. Bu ayarlamayı nasıl yapıyor Steam geliştiriciye yine de parasını veriyor mu? Eğer vermiyorsa bu adamlara büyük saygım var. Bir sayfa övgü doldurabilirim.

Screenshot_20220813-200838_Kiwi Browser.jpg

Screenshot_20220813-200855_Kiwi Browser.jpg

Eğer yapımcı kendisi fiyat politikası kurmak istemezse Steam'in politikasını uyguluyor doları 2'ye sabitliyor Steam. Yani ben öyle biliyorum.

Geliştiriciye parası tabii ki veriliyor.
Steam kendi içinde bir kur oluşturdu ve bu kur sayesinde hem geliştirici stüdyo hem de oyuncular memnun.
Ama bu zaman içinde çok uzun süreceğini düşünmüyorum maalesef.

Sevindiricidir bir yandan da üzücüdür. Bazen diyorum bu adam 25 dolarlık oyunu Türkiye'de 2.2 dolara satıyor. Düşünün 10 kat düşük fiyata. Bu ayarlamayı nasıl yapıyor Steam geliştiriciye yine de parasını veriyor mu? Eğer vermiyorsa bu adamlara büyük saygım var. Bir sayfa övgü doldurabilirim.

Eki Görüntüle 1484586

Eki Görüntüle 1484587
Fiyatları eşitlemeye çalışıyorlar. Eşitlemekten kastım her ülke için aynı ağırlık ve aynı para seviyesi gibisinden. Daha yeni zamlar geldi Türkiye mağazasına.

Oyunu 1200 TL yapsalar kimse almayacakken, 50 TL yapınca 10.000 kişi alıyor, hiç olmasa bile 10-15 bin dolar giriyor firmanın cebine, reklamını yapmış, tanınırlığını arttırmış oluyor.

Ama bu aralar yurtdışında "Türkiye'den Steam hesabı açıp ucuza oyun alma" yöntemleri popülerleşiyor. Steam zamlarının önemli bir sebebi bu.

Oyunlara yakın zamanda zamlar gelebilir, o yüzden alabildiğiniz oyunları almanızı öneririm. Bazı yabancı forumlarda Türkiye'de oyunlar ucuz olduğu için Steam hesaplarını nasıl Türkiye olarak değiştirebileceğine dair konular açılıyormuş.

Bazı oyun firmaları bunu anladığı için oyunlarına zam yaptı. Mesela Resident Evil oyunlarına zam geldi. Eğer bu olay daha da büyürse diğer oyun firmaları da zam yapabilir. Oyunları 100TL altında görmek zor olur.

Eki Görüntüle 1484586

Eki Görüntüle 1484587

Steamworks'da oyunun fiyatını ayarlarken önce senden dolar olarak bir fiyat belirlemeni istiyor. Seçtiğin miktara göre de öbür para birimlerini otomatik ayarlıyor. Tabii ki her para birimi sonra tek tek ayarlanabiliyor.

1660411350542.png

1660411364951.png

(Görüntü eski)

Yeni konular

Geri
Yukarı