STRIX G531GT-BQ091T için RAM yükseltmesi önerisi

erenrck

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, elimde ASUS ROG STRIX G531GT-BQ091t modelinden var. İçinde Crucial 8 GB Single channel 3200 MHz DDR4 RAM var, artık yetmemeye başladı. Bu sebeple yanına bir 8 GB veya 16 GB daha takviye yapmak istiyorum ancak hangisinin daha iyi olabileceği konusunda gerçekten kararsız kaldım. Oyun açısından bakacak olursak 16 GB RAM yeter diyorlar ancak birkaç sene daha ileriye dönük bakmak istiyorum. Sizce 16 GB en azından 2-3 sene daha oyunlarda iş görür mü?

Ayrıca eğer 8 GB alırsam, Crucial'ın seri numarası aynı olan RAM'inden bulamadım, tek bulabildiğim de 2666 MHz, bilgisayarımın anakartının maksimum 2666 MHz desteklediğini AIDA64 programı aracığılıyla görüntüleyebiliyorum. Bu sebeple içinde fabrika çıkışlı olarak var olan RAM de 2666 MHz'de çalışıyor. Benim ek olarak takacağım 8 GB 2666 MHz RAM de bu durumda 2666 MHz'de çalışacaktır. Bu durumda sırf maksimum desteklediği frekans değeri farklı diye Dual channel çalışmaması gibi bir durum meydana gelebilir mi?

Sisteminiz 1650 olduğu için pek gerekli olmadığını düşünüyorum 32 RAM'in, o sistemi 16 GB oyunlarda idare ettirir dediğiniz sürede bence. CPU Z indirip SPD ve Memory sekmelerini atabilir misiniz?

Öncelikle ekstra takacağın RAM'i 16 GB takarsan sadece ekstra taktığın belleğin 8 GB'ı ve önceki 8 GB Dual chanell olarak çalışacaktır kalan 8 GB Single gibi çalışır
RAM'in uyumlu olması için CL değeri önemli CPU Zden SS alıp atar mısın?

Geri
Yukarı