Stüdyo için 50.000 TL bilgisayar önerisi

Bütçe
50000

canonmunikonmu

Hectopat
Selam, ufak bir stüdyo açma aşamasındayız. Bu stüdyoda kullanmak için bir ekstra masaüstü bilgisayar toplama girişimimiz var. Normalde MacBook Pro M3 ve M2 Air 15" de kullanmaktayız fakat kendi evimde masaüstü Windows kullanmak çok rahat geldiği için stüdyoya da bir tane Windows masaüstü bilgisayar almak istiyorum.

Adobe Premiere, DaVinci Resolve ağırlıklı bir çalışma düzenim var. Oyun için bir beklentide değilim. Sistemler genelde oyun odaklı sunuluyor pazara ve bu oyun bilgisayarları aslında bizim de işimizi görüyorlar zaten. Fakat bulunduğum bütçede hatalı bir alışveriş yapmak istemediğim için burada sizlere sormayı tercih ediyorum.

40.000 TL bütçe ile monitör vb. hariç bir sistem arıyorum, bütçe biraz esneyebilir. 32 GB DDR5 RAM uygun olacaktır. İşlemci olarak çok eski işlemcilere yönelmek yerine i7 12. nesil ve daha yenilerine açığım. Son nesil i5 işlemciler de gayet yeterli gözüküyor.

Bu fiyat bandında önerebileceğiniz hazır sistem veya toplama önerileriniz nelerdir?

Bütçe 50.000 TL olarak güncellendi.

Güncelleme:

Başlıkta da yazdığı gibi bütçe 50.000₺

Video ve fotoğraf düzenleme ağırlıklı; DaVinci ve Premiere Pro yoğunlukta kullanılacak bir sistem toplayacağım. Kendi ayrı bilgisayarlarım olmasına rağmen bu sistemi stüdyom için toplamayı düşünüyorum fakat hem işlemci karşılaştırırken AMD tarafında çok az bilgim olduğu için takılıyorum hem de özellikle soğutma kısmında hangi seçenekleri seçmem gerektiğini bilmiyorum. Ayrıca anakartlar arasındaki farklar hakkında da fikrim yok o yüzden özelleştirme yaparak anakart yükseltilmeli mi hazır sistemlerde bunu da bilmiyorum.

Ekran kartı kesinlikle NVIDIA olarak tercih edilecek. Bu bütçede genel olarak gördüğüm sistemler 4070-4070 Ti ve super modelleri kullanıyor.

İşlemci tarafında renderi kuvvetli yeni nesil DDR5 destekli bir işlemci tercih etmek istiyorum, Intel tarafında bu karşılaştırmaları yapabilsem de AMD tarafı çok karışık geliyor, burada marka kısıtlamam yok.

Minimum 32 GB DDR5 RAM tercih edeceğim.

Bu öncelikleri göz önünde bulundurursak hangi sistemi tavsiye edersiniz? Bazı sistemleri özelleştirerek bütçeme uygun hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı