Sürekli Artan CRC Hataları ASUS DSL-N16

ZyXEL modemde CRC'ler en fazla kaç oldu acaba ve kopma oldu mu? Altyapınızın kötü olmasından olma ihtimali her zaman var. ASUS'un arayüzünden saha dolabınızın chipsetini öğrenip ona uygun modem alabilirsiniz. Broadcom modemler daha stabil olsa da dediğiniz modem mesela ucuz bir model ve yüksek hızlarda modem ısınınca CRC hataları artmaya başlar. Tek çözüm kaliteli bir Broadcom modem almak. Türk Telekom'un yeni çıkarttığı ZyXEL DX3200 modemine bakabilirsin. Bende de aynı sorun vardı şu an hiçbir sıkıntı yok.

Yeni baktım sizin hat zayıflaması değeriniz yüksek ve SNR ınız düşük. Altyapı kaynaklı olması yüksek ihtimal.

Hocam baktığınız değerler benim hat değerlerim arkadaşın hat değerleri değil hatırlatırım

anladım yukarıdaki değerler benim değil arkadaşın değerleri benim değerleri de paylaşıyorum zyxel modemde 15 saatte aldığım crc hata sayısı 1446 bu asus da da hemen hemen aynı ancak bazen tabi durum değişiyor 10 saate de crc milyon değerlere çıkabiliyor. Ekte iki durumun görsel.

Dosya Ekleri

• crc.png
    crc.png
    110,1 KB · Görüntüleme: 103
  • Ekran görüntüsü 2022-01-09 151341.png
    Ekran görüntüsü 2022-01-09 151341.png
    101,5 KB · Görüntüleme: 112
Anladım yukarıdaki değerler benim değil arkadaşın değerleri benim değerleri de paylaşıyorum ZyXEL modemde 15 saatte aldığım CRC hata sayısı 1446 bu ASUS da da hemen hemen aynı ancak bazen tabii durum değişiyor 10 saate de CRC milyon değerlere çıkabiliyor. Ekte iki durumun görsel.

Hat zayıflamanız yüksek hocam

yani aslında download normal sayılabilir de upload benimde anlamadığım derecede fazla aynı zamanda saha dolabına uzaklığım 155 metre

Altyapıyla ekle falan alakası yok ASUS'un o modeli kronik arızalı eğer altyapı kaynaklı olsa upload CRC hatalarının da artması lazım. ASUS AC51(750) ve DSL N16 modemleri kronik arızalı. Bu modemler ısındıktan sonra CRC hataları artıyor ve bağlantı kopuyor. Ben Türk Telekom'un yeni çıkardığı broadcam DX3200 ZyXEL modeme geçtim 0 hata kopma falan yok. Tavsiyem broadcam bir modeme geçmeniz.
Hocam bizim DSLAM ise Infineon(Lantiq) olarak görünüyordu. Daha sonra modem değiştirdim. Keenetic Omni DSL aldım. Sizce düzgün çalışabilir mi bu iki cihaz?
Hocam kutu Broadcom chipsetli olduğu için ZyXEL modemi kullanmak daha akıl kârı gibi
Siz ne dersiniz peki hocam?

Hocam bizim DSLAM ise ınfineon(lantiq) olarak görünüyordu. Daha sonra modem değiştirdim. Keenetic Omni DSL aldım. Sizce düzgün çalışabilir mi bu iki cihaz?

Siz ne dersiniz peki hocam?

Kutunun chipsetine göre lantiq hocam ama belirttiğiniz modem MediaTek chipsetli lakin internetinizde kopma veya hız düşme gibi problemler yoksa elinizdeki modemle devam etmenizde de bir sakınca yok.

Kutunun chipsetine göre lantiq hocam ama belirttiğiniz modem MediaTek chipsetli lakin internetinizde kopma veya hız düşme gibi problemler yoksa elinizdeki modemle devam etmenizde de bir sakınca yok.
Sağlayıcı kaynaklı mı bilmiyorum Türk Telekom'da hiç sorunum yokken NetSpeed kullandığımdan beridir sürekli kopmalar ve kesintiler yaşıyorum. Umarım modemlik bir sorun yoktur. ASUS DSL-N16P modem de böyle yapıyordu. Modem değiştirttiler hala bu sorun var.

Modeminizin yazılımını değiştirmeniz gerek. CRC hatalarından dolayı oluyor sizdeki sorun sanırım. ASUS DSL-N16 Firmware version v1.1.2.3_790 sürümünü modeminize yükleyin ve kararlılık ayarını 10 yapın. Sorununuz ortadan kalkacaktır. Sizdeki modem modeline göre sitesinden 790 versiyonunu indirip kurun.

Modeminizin yazılımını değiştirmeniz gerek. CRC hatalarından dolayı oluyor sizdeki sorun sanırım. ASUS DSL-N16 Firmware version v1.1.2.3_790 sürümünü modeminize yükleyin ve kararlılık ayarını 10 yapın. Sorununuz ortadan kalkacaktır. Sizdeki modem modeline göre sitesinden 790 versiyonunu indirip kurun.

Bu versiyonu yükledim. Kararlılık ayarını 10 yaptım. Hız arttı ama bağlantı hızı yarım saat sonra 0.1'e düşüyor. Modemi kapatıp açınca sorun düzeliyor. Crc hataları sürekli artıyor. Upload normal.

Geri
Yukarı