Sürekli olarak hard disk kaybolup tekrar bağlanıyor

JonTurk06

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Flash bellegi takıp çıkartır gibi koskoca HDD bilgisayarda gözüküp tekrar kayboluyor sonra baglanıyor. Bunlar olurken 3-5 saniyede bir diskden "tık" benzeri bir ses geliyor ve sürekli olarak baglanıp kayboldugu için her baglandıgında diskleri gördügümüz dosya gezgini açılıyor. Sanırım HDD için yolun sonu gözüktü ama eminde degilim. HDD saglıgı ölçen programlardan kontrol edeyim diyorum ama o kadar uzun süre bilgisayarda takılı kalmıyor. Ne yapmam lazım kabloları çıkarıp taksam çözülür mü?

Flash bellegi takıp çıkartır gibi koskoca HDD bilgisayarda gözüküp tekrar kayboluyor sonra baglanıyor. Bunlar olurken 3-5 saniyede bir diskden "tık" benzeri bir ses geliyor ve sürekli olarak baglanıp kayboldugu için her baglandıgında diskleri gördügümüz dosya gezgini açılıyor. Sanırım HDD için yolun sonu gözüktü ama eminde degilim. HDD saglıgı ölçen programlardan kontrol edeyim diyorum ama o kadar uzun süre bilgisayarda takılı kalmıyor. Ne yapmam lazım kabloları çıkarıp taksam çözülür mü?

Bu sesin 2 türü var.

1- güç yetersiz kalıyor

2- disk hakk -ı rahmetine kavuşmuş.

Eski bilgisayarımda olmuştu bu ama onda hakkı rahmetine kavuşma durumu vardı.

Bu sesin 2 türü var.

1- güç yetersiz kalıyor

2- disk hakk -ı rahmetine kavuşmuş.

Eski bilgisayarımda olmuştu bu ama onda hakkı rahmetine kavuşma durumu vardı.
İyide durduk yere ne olmuş olabilirki? Dün elektirikler kesilip geldi ama akım korumalı priz var ve bilgisayarda o kadar bileşen dururken sadece HDD zarar alırmı? Ayrıca bilgisayara yakın zamanda ek güç isteyecek hiçbir alet takmadım O.C falanda yapmadım biranda güç neden yetersiz olsunki?

İyide durduk yere ne olmuş olabilirki? Dün elektrikler kesilip geldi ama akım korumalı priz var ve bilgisayarda o kadar bileşen dururken sadece HDD zarar alır mı? Ayrıca bilgisayara yakın zamanda ek güç isteyecek hiçbir alet takmadım O.C falanda yapmadım bir anda güç neden yetersiz olsunki?

Bana hocam aynısı olmuştu, elektrikler gitmişti saatler sonra geldiğinde laptop çoktan ölmüştü.

Şimdi Hard Disk Sentinel'den baktım disk saglıgı %11 gösteriyor :D 985 adet de bad sector varmış

Hocam benim eski diskim 844 bad sector çıktı ve sağlık %2 çıktı :D eski diski bulduğuma mutlu oldum ama fotoğraflarım hala alınabilecek durumda
Capture.PNG

Güç yetersiz kalıyorsa ne yapmak lazım?

Hocam gücün yetersiz kalma durumu genellikle HDD to USB aparatlarında bir de bilgisayarlarda oluyor. Eğer böyle bir durum yaşarsanız hard disklerin ön kısmında bir tane daha garip ve pinlerden oluşan bir bağlantı var. Orayı kullanıyorsunuz bu durumda diye düşünüyorum. USB aparatlarında ise genellikle 2. Power kablosunu powerbanke bağlamakla işi çözebilirsiniz.

Hocam gücün yetersiz kalma durumu genellikle HDD to USB aparatlarında bir de bilgisayarlarda oluyor. Eğer böyle bir durum yaşarsanız hard disklerin ön kısmında bir tane daha garip ve pinlerden oluşan bir bağlantı var. Orayı kullanıyorsunuz bu durumda diye düşünüyorum. USB aparatlarında ise genellikle 2. Power kablosunu powerbanke bağlamakla işi çözebilirsiniz.
Kabloları çıkarıp taktım diskin baglanıp baglanmama sorunu ve o tık sesi şuanda düzeldi gibi ama ben her ihtimal içindeki dosyaları başka diske aktarıyorum.

Kabloları çıkarıp taktım diskin baglanıp baglanmama sorunu ve o tık sesi şu anda düzeldi gibi ama ben her ihtimal içindeki dosyaları başka diske aktarıyorum.

Hocam yazdığımı çözüm olarak işaretlersen mutlu olurum :D

Geri
Yukarı