Sürücü Bozan Windows 10 Güvenlik Açığı Yamalanıyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows 10 Sürücü Bozulması

Sürücüleri bozan Windows 10 güvenlik açığı KB5001330 ve KB5001337 yamaları ile giderilecek. Ocak ayında Windows 10’daki bir güvenlik açığının bilgisayar korsanlarının NTFS formatlı sürücüyü bozmasına izin verdiği ortaya çıkmıştı. Windows 10 sürücü bozulması güvenlik açığı için gereken tek şey ise klasör adında bir değişiklik yapmaktı. Chkdsk yardımcı programı ile bir çözüm mevcut olmasına rağmen, bu […]

Devamı: Sürücü Bozan Windows 10 Güvenlik Açığı Yamalanıyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Ben de bu güncelleme %20 sonra hızlıca %40 ve 60 olup hata veriyor. Performans sorunları olduğunu söyleyen bir sürü haber gördüm. Şans eseri bu güncelleme yüklenmiyor. Benim gibi sorun yaşayanların yorumlarını da gördüm.

Screenshot_6.png

Ayrıca Update kataloğu üzerinden de denedim. Benim sistemime yüklenmiyor.

Son düzenleme:
Eski bir ekran kartı sürücüsü yükledikten sonra sürücü kendiliğinden değişiyor. Bu sorun çözülebilir mi?

Bu hata ilk olarak Ocak 2021'de tespit edildi, hatta aynı anda bir de Windows Console Driver'da olan ve mavi ekrana sebep olan bir açık da tespit edilmişti.
İlk olarak Console Driver'daki güvenlik açığı Şubat 2021'de giderildi fakat NTFS açığı hala mevcuttu. Ben de o yüzden zaten bilerek denemedim.
Ancak nihayet bu NTFS açığı da düzeltilmiş, gerçekten güzel. Ben de bu güncellemeyi hemen yükledim.

@Steve Rogers gözün aydın, o NTFS güvenlik açığı nihayet giderilmiş. Ben de bu güncellemeyi yükledim, eğer yüklemediysen senin de yüklemeni öneririm.

Daha yeni yapıyorlar yamayı, yazık. Çok geç, zaten kodu giren girdi. Neyse, sadece yazılımda hata verdiği için sıkıntı yok. Format çözüm 😉

Daha yeni yapıyorlar yamayı, yazık. Çok geç, zaten kodu giren girdi. Neyse, sadece yazılımda hata verdiği için sıkıntı yok. Format çözüm 😉
Chkdsk ile ilgili sorun da çözüldü, artık formata gerek yok. Diskin "dirty" durumundan çıkması için gereken Chkdsk taramasının düzgün çalışmaması ile ilgili sorun da çözüldü yani. Üstüne bir de NTFS hatasının kendisi çözülünce sorun kalmadı.

Chkdsk ile ilgili sorun da çözüldü, artık formata gerek yok. Diskin "dirty" durumundan çıkması için gereken Chkdsk taramasının düzgün çalışmaması ile ilgili sorun da çözüldü yani. Üstüne bir de NTFS hatasının kendisi çözülünce sorun kalmadı.
Çok iyi. Chkdsk düzeltmeyince diski korkuyor insan, üstüne yalan haber yapan Webtekno varsa korkusu ikiye katlanıyor. Bana kalırsa bu güncelleme daha erken gelmeliydi ama Microsoft işte.
1618931764064.png

Hmmm. Hmmmmmmmmm. Şaşırdım mı, tabii ki hayır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı