Sultan Vahdettin nasıl bir padişahtı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben size sağcı demedim.

İngilizler İstanbul Hükümetini Kuvay-ı Milliye'ye karşı düşmanca tavır göstermesi için taciz ediyormuş. Padişah da açıkça Kuvay-ı Milliye'nin doğru taraf olduğunu, bunu inkar etmenin millete karşı bir ihanet olduğunu söylemiş. Yetmez mi?

5.Bölüm.

Ben size sağcı demedim.
Kime dedin ?

Yahu İngilizler'e ben savaş için yolluyorum demedi ki?
O dönemde rütbeli bir subayın bir yerden başka bir yere gitmesi için bile payitaht İngilizlerden vize almak zorundaydı. Aldıkları bir duyum nedeniyle Atatürk'ün müfettişlik bahanesiyle İstanbul'dan uzaklaştırılmasını isteyen de İngilizlerdi Murat Bardakçı'nın da dile getirdiği gibi. Atatürk'ün Samsun'a gönderilmesinin vatanı kurtarmasıyla hiçbir ilgisi yok, bunu fırsat bilen Atatürk.

Vahideddin ölmeden önce kendisi itiraf ediyor İngilizlere karşı bir şey yapamadığını. Elbette tahtında oturduğu devlet için İngilizlere karşı bazı şeyler yapmaya çalışıyor. Vatan haini diyenlerin de haksız olduğu çok nokta var, Atatürk'ü bizzat devleti kurtarması için Samsun'a yolladığını söyleyenlerin de saçmaladığı çok nokta var.

Vahideddin ölmeden önce kendisi itiraf ediyor İngilizlere karşı bir şey yapamadığını.

İspatla inanayım sana.
Ufak bir düzenleme yaptım yukarıda. Ispatı Vahideddin'in ölmeden birkaç önce yazdıkları ve Şahbaba kitabında var.

Şöyle diyor; Facialara kalkan olamadım ise de, siper-i sâika vazifesi gördüm. Bütün musibetleri üzerime çektim.

Bu ne demek? İngilizlere kaybettim ama sorumluluğu üstlendim demek. Hain diyenlere de karşıyım, bir şeyler yapmaya çalıştığı ortada. Atatürk'ü devleti kurtarması için Samsun'a yolladı diyenlere de karşıyım, onlarca yıldır başka şey iddia ederken şimdi kazı çevirmeye çalışmaktan farkı yok yaptıklarının.

O sözün uzun halinin sonlarında muhtemelen Atatürk ve silah arkadaşlarını da kast ederek vatan haini demeye getiriyor.

Ne yapmasını bekliyordunuz? Benim sayemde kazandınız falan mı diyecekti?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…