Superbox ile QoS destekli bir modemi bağlamak

Korven Zero

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.
Öncelikle şimdi yazacaklarımın mümkünatından bile tam emin olmamakla beraber aklımdaki fikri gerçeğe dökmek için sizden yardım istiyorum.
Evimde hiçbir altyapı desteği bulunmadığı için mecbur Superbox kullanmak durumundayım. Fakat Superbox başvurum ile bana verilen Huawei B535-232 model modemde QoS desteği bulunmuyor. Bu da beni zora sokuyor malum ev ahali de interneti kullanıyor ve bu Online oyun oynayan beni ping anlamında zora sokuyor. Elimde bir adet fazladan TP-Link AC1200 VDSL modem bulunuyor ve arayüzünde QoS sekmesi bulunmakta. Şimdi benim sorum şu: İnterneti Superbox modemi ile alıp TP-Link modeme aktarıp oradan eve dağıtsak TP-Link modem üstündeki QoS desteğinden faydalanmam mümkün olur mu? Yoksa bu problemin tek makul çözümü QoS desteği bulunan Superbox modemi benzeri yeni bir modem satın almaktan mı geçiyor? Mümkünatı varsa da bu çeşit bir bağlantıyı nasıl sağlayacağım? QoS ayarını bir şekilde kurcalayarak çözebileceğimi düşünüyorum fakat modem bağlantıları ile bugün epeyce uğraşmama rağmen bir çözüme varamadım. Bu konunun mümkünatına dair bir fikri olan var mı?

Kafamda kurmak istediğim sistem aşağıdaki gibi fakat mümkün müdür bilemiyorum o yüzden sizden yardım istiyorum.

Screenshot_2.png

Veya böyle bir şeyin mümkünatı yok ise tavsiye edebileceğiniz Superbox hizmetini sürdürebileceğim QoS destekli bir modem var mıdır?

Superbox'ta lan çıkışı varsa masaüstü pc için , lan çıkışını tp link modeme bağla tp link modemi de köprü moduna alman gerek teoride böyle ama burdaki işlemler için biraz bakınman gerek . Modem arayüzü ile fazla haşir neşir değilsen biraz uğraşman gerek.

Hatırladığım kadarıyla anlatayım . Süper box için bir işlem gerekli mi bilmiyorum sadece wifi ismini ve şifresini kendine göre ayarlaman yeterli olmalı . Tplink modemi sıfırla , wifi ile şifresini ayarla , wan bölümünden (adsl vdsl şifre bölümünden ) ppoe'yi bridge yada köprü modunu seç , qos ayarlarını yap , modem adresini değiş 192,168,1,1 yerine sonunu 2,1 yap , son olarak lan ayarlarından dhcp kapat kaydet ve super box bağla dkcp kapattığında modem ayarlarına ben giremiyordum bir yanlış yaparsan , modemi sıfırlayıp baştan başlaman gerek çünkü artık modem ip dağıtmıyor ana modeme bu görev devredildiği için . Üç aşağı beş yukarı böyle .

Son düzenleme:
Superbox'ta lan çıkışı varsa masaüstü PC için, lan çıkışını TP-Link modeme bağla TP-Link modemi de köprü moduna alman gerek teoride böyle ama buradaki işlemler için biraz bakınman gerek. Modem arayüzü ile fazla haşir neşir değilsen biraz uğraşman gerek.

Hatırladığım kadarıyla anlatayım. Süper box için bir işlem gerekli mi bilmiyorum sadece Wi-Fi ismini ve şifresini kendine göre ayarlaman yeterli olmalı. TP-Link modemi sıfırla, Wi-Fi ile şifresini ayarla, WAN bölümünden (ADSL VDSL şifre bölümünden ) PPoE'yi bridge ya da köprü modunu seç, QoS ayarlarını yap, modem adresini değiş 192, 168, 1, 1 yerine sonunu 2,1 yap, son olarak lan ayarlarından DHCP kapat kaydet ve super box bağla dkcp kapattığında modem ayarlarına ben giremiyordum bir yanlış yaparsan, modemi sıfırlayıp baştan başlaman gerek çünkü artık modem IP dağıtmıyor ana modeme bu görev devredildiği için. Üç aşağı beş yukarı böyle.

Hocam dediğiniz şeyleri denedim fakat sonuç alamadım. Anlayamadığım bir nedenden ötürü TP-Link modemden ne kablolu ne de kablosuz bir şekilde internet alamıyorum. DHCP ayarım kapalı, modem yerel IP farklı, WAN kısmındaki internet ayarım “köprü” modunda fakat yine de modemden internet alamıyorum. Kablolamayı da Superbox'ın arkasındaki lan1 portundan alıp TP-Link modemdeki lan1 portuna yaptım. Her ikisinde de lan4 portları “lan4/WAN” şeklinde. Onlar arasında da kablo takmayı denedim ama sonuç yine aynı. İnterneti alamadım hocam.

Bir de Superbox ile verilen SIM kartı ile kullanabileceğim başka bir cihaz baktım da bir yorumda “normal SIM kart çalışıyor ama Superbox SIM kartı çalışmaz” gibi bir ifade gördüm. Buna dair bir bilgisi olan var mı acaba? Veya böyle alternatif olarak kullanılabilecek bir cihaz bilgisi olan var mıdır?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı