SYS_FAN portu bozuk mu?

zahidbolat

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Erbaa
Egzoz fanım Molex kablosuna bağlı. Ben bu fanı anakarttaki SYS_FAN1 girişine ve SYS_FAN2 girişine de taktım ve denedim. Fanın LED'i yanmıyor, ayrıca düşük hızda çalışıyor. Farklı model fanlarda denedim aynı şekilde. PC'yi açıyorum, fan dönüyor ve LED yanıyor. Ardından anakartın her donanımı Boot ettiği yer olur ya, o anda fanın LED'i sönüyor ve bir daha yanmıyor. Ayrıca Molex'e göre çok yavaş üflüyor. Sebebi nedir acaba? Dediğim gibi iki farklı port ve 2 farklı fan modeli denedim. Hatta fanı aldığım yer ile konuştum ve bana 3 adet fan dahi hediye gönderdiler(farklı marka). Fanlarda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan ve anakart modeli nedir?

Anakart Gigabyte B450 GAMING. Fan modeli biri Hiper fakat modelini bilmiyorum. Birisi Gamepower'in bir modeli. Gamepower'in iyi olmadığını biliyorum fakat PC'yi ilk topladığımda çalışıyordu. Bana 3 adet daha fan gönderdiler ve hepsi de aynı şekilde. Fanın birini başka bilgisayarda deneyeceğim.

Fan ve anakart modeli nedir?

Hocam BIOS üzerinden SYS_FAN ayarını normalden Full Speed'e çektim ve hem ışığı yandı, hem de daha iyi üflüyor fakat zarar vermez mi?

Dosya Ekleri

• 16253310127922100449894.jpg
    16253310127922100449894.jpg
    118,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart Gigabyte B450 GAMING. Fan modeli biri Hiper fakat modelini bilmiyorum. Birisi Gamepower'in bir modeli. Gamepower'in iyi olmadığını biliyorum fakat PC'yi ilk topladığımda çalışıyordu. Bana 3 adet daha fan gönderdiler ve hepsi de aynı şekilde. Fanın birini başka bilgisayarda deneyeceğim.

Hocam BIOS üzerinden SYS_FAN ayarını normalden Full Speed'e çektim ve hem ışığı yandı, hem de daha iyi üflüyor fakat zarar vermez mi?
Hayır vermez. Zaten direkt Molex ile aynı prensiple çalışır. Molex ile tam devirde çalışır. Sıkıntı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı