System Recovery Nedir ? Faydası/Zararı Var mıdır ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mert Özgör

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarı alalı 9 ay oldu bende format atıyım dedim. Ama bilgisayarda System Recovery diye bir şey varmış bununla format atabiliyormuşum bu nedir ? Bilgisayara bir zararı var mıdır, faydası nedir söyler misiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden bilgisayarların yanında format ve driver CD'si verirlerdi. Artık firmalar bunun yerine bilgisayarlarda recovery bölümü oluşturdu. Recovery yapınca bilgisayarın ilk aldığın haline geri döner. Butun driverler kurulu olur ve windowsunda orjinal olur ilk aldığın gibi. Ama sen kendin bir cd den format yaparsan windows key'ini bilmediğin için (artık leptopların altına yazmıyorlar) kaçak windows kurucaksın ve eksik diriverlarını bulmak zorunda kalıcaksın. Yani recovery bilgisayardan çokta anlamayan kullanıcıların bile sorunsuz format atabilmesi için oluşturulmuş bir bölümdür gayet kullanışlı ve kolaydır ve bir zararıda yok. Aksine bazen windows kurtarılamayacak kadar bozulursa bir recovery ile bütün durumu kurtarabilirsin.

Arkadaşım güzel anlatmış ancak bazen sorun yaratabiliyor. O da şans artık :). Ben 4 defa aynı sorunla karşılaştım 1. işlemci yandı 2. kurtarma işleminde harddisk bazı bölümlerinde sector oldu 3. denememde anakart sata portlarının olduğu bölüm yandı. 4. denememde de elektrik giriş bölümleri patladı şarjda iken :D. O yüzden recovery yapmaya korkuyorum artık, at formatı geç kaçakta olsa ne olacak ki bunca yıl XP'lerde falan sorun olmamış da şimdi yapacak Microsoft :D

Arkadaşım güzel anlatmış ancak bazen sorun yaratabiliyor. O da şans artık :). Ben 4 defa aynı sorunla karşılaştım 1. işlemci yandı 2. kurtarma işleminde harddisk bazı bölümlerinde sector oldu 3. denememde anakart sata portlarının olduğu bölüm yandı. 4. denememde de elektrik giriş bölümleri patladı şarjda iken :D. O yüzden recovery yapmaya korkuyorum artık, at formatı geç kaçakta olsa ne olacak ki bunca yıl XP'lerde falan sorun olmamış da şimdi yapacak Microsoft :D
Recovery yapmak ile sistemi yedeklemek aslında aynı sey. Yani leptopta yedeği var sen ordan yüklüyorsun. Formattan daha kolay ve sorunsuz. Sizin başınıza gelen sorunların recovery ile alakası yok. İşlemci ne formatla ne recoveryle yakamassın. Senin bilgisayarda ciddi bir sorun varmıs. Bir bilgisayarın başına o kadar şey gelmesi yazılımla olcak gibi dormuyor donanımsal sorunların vardır. Ama bunun recoveryle alakası yok. İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı