T.C. Kimlik nasıl yenilenir?

Daha fazla  
Merhaba hocalarım ben şu an 15 yaşındayım ve e-Devlet şifremi bilemediğim için şifremi unuttum falan dedim fakat bu kullanıcı bulunmamaktadır diye bir hata çıktı, ondan sonrası çözümlerine baktım PTT'den 2 TL'ye şifre almamız lazımmış adama gittim kimlik kartını ver dedi ben de verdim işte bana dedi ki bu kimliğini yeni kimlik kartı yapman lazım dedi ya da eski T.C. Kartına fotoğraf yerleştirmen lazım dedi, ben de dedim abi 15 yaşımdayım değiştirme imkanım var mı dedim o da evet dedi. Peki ben şimdi bu T.C. Kimliği nasıl yeni T.C. kimlik kartı yapabilirim nereye gitmem lazım?

Merhaba hocalarım ben şu an 15 yaşındayım ve e-Devlet şifremi bilemediğim için şifremi unuttum falan dedim fakat bu kullanıcı bulunmamaktadır diye bir hata çıktı, ondan sonrası çözümlerine baktım PTT'den 2 TL'ye şifre almamız lazımmış adama gittim kimlik kartını ver dedi ben de verdim işte bana dedi ki bu kimliğini yeni kimlik kartı yapman lazım dedi ya da eski T.C. Kartına fotoğraf yerleştirmen lazım dedi, ben de dedim abi 15 yaşımdayım değiştirme imkanım var mı dedim o da evet dedi. Peki ben şimdi bu T.C. Kimliği nasıl yeni T.C. kimlik kartı yapabilirim nereye gitmem lazım?
Vesikalık fotoğraf çekilip eski T.C kimliğin ile nüfus müdürlüğüne gitmen lazımdı sanırım. Önceden randevu alman gerekiyor mu bilmiyorum. Orada da PTT'ye gidip bilmem ne ücreti diye 50 TL bir şey ödüyorsun bir de.

Vesikalık fotoğraf çektireceksin kimlik için, Nüfus müdürlüğüne gidip numara alıp yeni çipli kimlik kartını çıkarttırabilirsin.
Onun dışında sana geçici olarak bir kağıt kimlik verecekler onunla gidip e-Devlet şifresini alabilirsin.

Banka hesabı aç. Onunla gir. Girdikten sonra şifre değiştir.

Kimligi de bir zahmet yenilet. Benimkinin tarihi birkaç yıla geçiyor, millet hala çıkarmamış bile.

Banka hesabı derken hocam internet bankacılığı diyorsanız benim onlarım yaşım yeter mi sizce? Ve galiba farklı farklı giriş seçenekleride var galiba (e-imza) seçeneği (mobil imza) seçeneği ( T.C. kimlik kartı) seçeneği var bir de (e-Devlet şifresi) seçeneği var.

18 yaş altı hesap açılabilir. İnternet bankacılığı girişi de yapılabiliyordur herhalde. Kendim ne zaman yaptım hatırlamıyorum ama hiçbir zaman şifre almadım.

Hocam oda velisi ile açılabilir banka hesapları falan araştırdım ben en iyisi yenileyeyim şu kimlik kartını artık zamanı geldi yeni kimlik kartı almanın bayramda falan kimliği alırım.

Geri
Yukarı