Tablete işletim sistemi yüklenir mi?

EmirhanTR

Hectopat
Daha fazla  
Benim 8 GB hafızaya sahip bir tabletim var. Ona herhangi bir işletim sistemi kurabilir miyim?

Kurabilsen bile aşırı kasacaktır büyük ihtimalle,. 8 GB depolama olan cihazda 256MB RAM ve kötü bir işlemci vardır tahmini.

Windows yüklü ise kurulabilir öbür türlü hayır.

Sadece işlemci mimarisinin izin verdiği işletim sistemi kurulabilir yani Android. O bile içinde çekirdeğe göre modifikasyon yapmanız lazım ki OS Boot etsin. Yani Windows veya iOS gibi kendi içinde kapalı kaynak sistemler kuramazsınız.

Linux kurulabilir tablet için ancak 8 GB gerçekten çok az tabette öncelikle tam yetki ile bir SD kart takılmalı ve ana bellekmiş gibi kullanılırsa depolama 64 GB filan olur. Bu sağlandıktan sonra da belki Linux kurulur ve işletim sistemi olarak kullanılabilir. İmkansız değil ama uğraştıracağı kesin diyebilirim. Yada direkt Linux'u SD karta kurarsın o da olabilir.

Nasıl yani şu an Android kurulu.

Android ise sadece tabletin izin verdiği uyumlu işletim sistemleri kurulabilir. Yani Android.

Windows, yeni cihazlarda bile kurulu olmuyor ki? 8 GB depolama ile zaten kurulamaz.
Kurulu olsa bile kasa kasa ölür.

Bazı tabletler Windows ile geliyor onlara Android veya Linux kurabiliyorsun işlemcisi PC mimarisi olduğu için.

Son düzenleme:
ARM mimarili cihazlara Windows kurulabilir ancak çok az sayıda ve üst seviye cihaza bu sebepten imkansız diyebiliriz. Kaldı ki onda da sürücü desteği ve optimize sorunları sebebi ile oldukça düşük performans alıyorsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…