Tam ekran oyunlarda yırtılma sorunu

Efe Akın

Decapat
Ben bundan önce Windows 8.1 kullanıyordum sonra Windows 10'a geçtim bir sıkıntı yoktu. Bilgisayar çok dolu olduğundan format attım. Sonra oynadığım oyunlarda FPS'im 59'a düşse bile oyunlarda ekran kırılması meydana geliyor. VSYNC açınca düzeliyor gibi ama oyunlar aşırı yavaşlıyor. FPS Rekabetçi temalı oyunlar oynadığımdan sıkıntı oluyor. Formatta problem olabilir dediler tekrar format attım ama yine aynı sorun oyunları pencerelide oynamak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörünüz ve ekran kartınız nedir ?
Monitörümü tam bilmiyorum 1440p 75 hz ekran kartım gt740m ama söylediğim gibi daha önce problem yoktu
Monitörünüz ve ekran kartınız nedir ?
Ayrıca formattan öncede bir sıkıntı yoktu
Cevap verebilecek birisi yok mu? Laptop ekranına geri döndüm
Laptop ekranında halen problem devam ediyor.

Son düzenleme:
Başlat-->Ayarlar-->Oyun tıklayıp sağ tarafta açık olan yeri kapalı yapıp altındaki kutucukların işaretini kaldır. Daha sonra oynadığın oyunun simgesine sağ tıklayıp özellikler tıkla. Uyumluluk kısmından "tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" kutucuğunu işaretleyip tamama tıkla.

Başlat-->Ayarlar-->Oyun tıklayıp sağ tarafta açık olan yeri kapalı yapıp altındaki kutucukların işaretini kaldır. Daha sonra oynadığın oyunun simgesine sağ tıklayıp özellikler tıkla. Uyumluluk kısmından "tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" kutucuğunu işaretleyip tamama tıkla.
Oyunları Steam üzerinden oynuyorum. Oyunun dosya konumuna gelip ordan yaptım. Çalıştı çok teşekkür ederim. İyiki varsınız

Son düzenleme:
Anlattıklarınızdan Nvidia Fast Sync açık gibi görünüyor. Çalışma şekli itibariyle Fast Sync, eğer ekran tazeleme hızının üzerinde FPS varsa yırtılmayı engelliyor. Ancak tazeleme hızının 1 FPS bile altına düşseniz yırtılmaya izin vererek girdi gecikmesini asgaride tutmaya çalışıyor.

Anlattıklarınızdan Nvidia Fast Sync açık gibi görünüyor. Çalışma şekli itibariyle Fast Sync, eğer ekran tazeleme hızının üzerinde FPS varsa yırtılmayı engelliyor. Ancak tazeleme hızının 1 FPS bile altına düşseniz yırtılmaya izin vererek girdi gecikmesini asgaride tutmaya çalışıyor.
Peki nasıl kapatabilirim. Bir yolu var mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı