Tamirli Airbag ile Değişmiş Airbag ayırt edilebilir mi?

betaa_

Hectopat
Daha fazla  
2. El araç bakarken bir ilana rastladım. Hafif kazalı sayılabilecek araç; kaput çizgileri hiç artıp azalmadan, tamponda renk farkı olmadan kısacası iyi bir şekilde tamir edilmiş. Araçın kazalı fotoğraflarında da araçta çok büyük bir kaza olmadığı görülüyor ama araba airbag açmış. Satan kişiye airbag tamirli mi yoksa yenisi ile mi değiştirildiğini sorduğumda yenisi ile değiştirildiğini söyledi. Ekspertizde değişen ile tamirli arasındaki fark ortaya çıkar mı? Yoksa bana sadece patlak olduğu bilgisi mi verilir?

2. El araç bakarken bir ilana rastladım. Hafif kazalı sayılabilecek araç; kaput çizgileri hiç artıp azalmadan, tamponda renk farkı olmadan kısacası iyi bir şekilde tamir edilmiş. Araçın kazalı fotoğraflarında da araçta çok büyük bir kaza olmadığı görülüyor ama araba airbag açmış. Satan kişiye airbag tamirli mi yoksa yenisi ile mi değiştirildiğini sorduğumda yenisi ile değiştirildiğini söyledi. Ekspertizde değişen ile tamirli arasındaki fark ortaya çıkar mı? Yoksa bana sadece patlak olduğu bilgisi mi verilir?
Hasar kaydı durumu nedir? Airbagler çok pahalı parçalardır. Hasar kaydı düşük ise şüphelenmelisiniz. Bunun dışında airbaglerde üretim tarihleride yazar. Aracın model yılı ile kıyaslanması gerek. Airbagler patladıysa aktif gergi emniyet kemerleride patlamıştır. Kemerlere ne işlem yapılmış? Direnç atılıp kandırılmış mı yoksa yenisi ile değiştirilmiş mi?

Airbag bilen ekspertize giderseniz bilgi verir. Ama airbag konusunda uzman birine gitmeniz lazım çünkü bu ülkede içine poşet sıkıştırılmış Airbag'e sağlam diyen ekspertiz gördü.
Hasar kaydı durumu nedir? Airbagler çok pahalı parçalardır. Hasar kaydı düşük ise şüphelenmelisiniz. Bunun dışında airbaglerde üretim tarihleride yazar. Aracın model yılı ile kıyaslanması gerek. Airbagler patladıysa aktif gergi emniyet kemerleride patlamıştır. Kemerlere ne işlem yapılmış? Direnç atılıp kandırılmış mı yoksa yenisi ile değiştirilmiş mi?

Evet arkadaşımızın dediği gibi airbag çok pahalıdır ve değişimi ciddi masraf ister. O sebeple çoğu kasko firması tamir etmek yerine aracın ücretini öder. Daha ucuza gelir. Eğer kişi kendisi tamir ettirdiyse pek güven olmaz.

Yenisi ile değiştirildiğini söyledi.

Hep söylerler :) Maalesef ağızından çıkana inanmak bu devirde çok zor. Akla gelmeyecek üç kağıtçılık dönüyor. Tamir edilip edilmediği ise sökülüp bakılması lazım. Bir de kendiniz tamir edilip edilmediğine fikir yürütebilirsiniz. Tamir yapılan yerlerin üstüne kaplama yapılmalıdır ki sırıtmaması için. Yapılan kötü işçilikler ise gece-gündüz gibi farkı çıkar ortaya. Aşağıdaki fotoğraf basit bir örnek. Hava yastığı tam dikiş izleri gibi patlar, hava yastığı tamiri edilir ve içeri koyulup üstüne kaplama atılır. Eğer ki düzgün hava yastığından anlayan bir ekspertize giderseniz patlak mı? Sonradan orijinali ile değişmiş mi? Tamir işlemi görmüş mü? Hepsi ortaya çıkar.
Örnek

Tamirli ve yenisi ile değiştirildiğini ayırt edebilirler.
Aracın trafiğe çıkış tarihinden sonra üretilmiş bir airbag taktılarsa etiket kısmından kolayca anlaşılabilir.
Aracın trafiğe çıktığı tarihten önce üretilen bir airbag mevcutsa ya tamir edilmiştir ya da eski üretim takılmıştır.
Airbag açmasıyla kazanın boyutunu hesaplamamak gerekiyor. Airbag sensörüne denk geldikten sonra sistem otomatik olarak açıyor. Yani ufacık bir hasar sonrası airbag açılabilir.
Hatta geçen gün şunu gördüm. XC90 model bir araç önde giden bir araca ufacık dokunmuştu. Belki 5 ile belki 20 ile; aracın ön tarafında bulunan airbagleri sürücü kafasından darbe almasın diye komple açılmıştı.

Değiştirilmiş Airbag üretim tarihinden belli olur, tamir görmüş Airbag için ise zaten mecburen plastik tırnaklar kırıldığı için japonla vs yapıştırılmış ve kablolar bantlandığı için oradan anlaşılır.

Tamirli airbag i tanımak zor değil. Değişip değişmediğini de arabanın ve airbag in üretim yılı ve haftasına bakarak anlayabilirsin.

Geri
Yukarı