Tarayıcılarda medya ilerletilince sesin bozulmasının sebebi nedir?

1cihan8

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Creative sb X-Fi Titanium PCI-e ses kartım ve SteelSeries Arctis 3 kulaklığım var. İşletim sistemi Windows 10. sadece ses kartının uygulamasını kullanıyorum. Seneler önce SteelSeries uygulamasını da kullanıyordum ama hatırladığım kadarıyla iki uygulama birbiriyle çakıştığı Çin ses gelmeme gibi bir problem çıktığından dolayı öneriler doğrultusunda kaldırmıştım.

Genelde YouTube'da takılırken videoları hızlı hızlı ilerlettiğim sırada oluyor bu sorun. Ses cızırtılı gelmeye başlıyor. Bazen videoyu durdurup 1 2 dakika sonra tekrar başlattığımda da oluyor. Senelerdir var bu sorun. İlk başlarda sesi kapatıp 5 10 dakika sonra tekrar açtığımda düzeliyordu. Sonra bir gün şans eseri saçma bir çözüm buldum. Windows Media Player'dan bir müzik açıp 5 10 saniye dinledikten sonra tekrar videoya geri döndüğümde düzeliyor :D bu saçma şekilde çözülen sorunun tam olarak neden kaynaklandığı söyleyebilecek olan var mı?

Sorunu sadece internet tarayıcıları üzerindeyken yaşıyorum. Firefox kullanıyorum. Sırf bu sorundan dolayı Chrome'a geçmiştim baktım sorun yine oluyor tekrar Firefox'a döndüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tarayıcı üzerinden Donanım Hızlandırma ayarlarını değiştirip deneyebilirsiniz.

Benzer sorunu 3-5 aydır Microsoft Edge'de de yaşıyorum. YouTube'da videoyu ileri alınca pıt pıt diye ses patlıyor sonra düzeliyor, yeni video açtığımda ise yine aynı ses çıkıyor.(Chrome tarayıcıda denedim düzelmedi. Donanım hızlandırmasını kapattım sonuç aynı)

Yener hocamın dediği gibi donanım hızlandırma kullanılmıyorsa işlemciye yük biner. Donanım hızlandırmaya zorlayamazsınız, sadece mevcutsa kullanmasını rica edebilirsiniz. Eğer video izlerken GPU kullanımında "Video Decode" kullanımı %0 kalıyorsa ekran kartı sürücülerinizi tekrar kurun. Bir ihtimal ekran kartınız AV1 veya VP8/9 çözümleyicisi desteklemiyorsa ekran kartını değiştirmeniz gerekir.

Bir de uygulama önceliklerinden de kaynaklanır. Eğer tarayıcıyı "Gerçek zamanda" önceliğine alırsanız veya Linux'da -11 nice değerini geçerseniz ses işleyicisinden daha öncelikli olacağından bu sorun yaşanır.

Bir ihtimal ekran kartınız AV1 veya VP8/9 çözümleyicisi desteklemiyorsa ekran kartını değiştirmeniz gerekir.
H264ify eklentisi ile videoları AVC formatta izleyebilirsiniz. Kalitesi düşük olur, ama uyumludur.

Sorun yine oldu bugün. Creative SB X-Fi Titanium PCI-E ses kartımın uygulamasını revize eden Daniel_K nickli bir eleman var ondan 8.0 sürümünü indirdim önceki 4.0'dı. Firefox'taki ''Önerilen performans ayarlarını kullan'' tikini kaldırdım altta ''Mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan'' seçeneği çıktı ona ellemedim. Enhanced-h264ify uzantısını indirdim araştırırken gözüme çarpmıştı. Değişen hiç bir şey yok :D Sorunu yine aynı saçmalık ile çözüyorum :D Neyse alıştık yapacak bir şey yok :D Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Sorun yine oldu bugün. Creative sb X-Fi Titanium PCI-e ses kartımın uygulamasını revize eden daniel_k nickli bir eleman var ondan 8.0 sürümünü indirdim önceki 4.0'dı. Firefox'taki ''önerilen performans ayarlarını kullan'' tikini kaldırdım altta ''mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan'' seçeneği çıktı ona ellemedim. Enhanced-H264ify uzantısını indirdim araştırırken gözüme çarpmıştı. Değişen hiçbir şey yok :D sorunu yine aynı saçmalık ile çözüyorum :D neyse alıştık yapacak bir şey yok :D teşekkür ederim yardımlarınız için.

Aynı sorun bende vardı hatta yukarıda yazmıştım. Aygıt Yöneticisi'nden "NVIDIA High Definition Audio" aygıtını kaldırdım(sürücüyü de sildim) ve tuhaf bir şekilde sorun çözüldü. ¯\_(ツ)_/¯
Sen de dener misin bakalım sorunun çözülecek mi ?

Aynı sorun bende vardı hatta yukarıda yazmıştım. Aygıt Yöneticisi'nden "NVIDIA High Definition Audio" aygıtını kaldırdım(sürücüyü de sildim) ve tuhaf bir şekilde sorun çözüldü. ¯\_(ツ)_/¯
Sen de dener misin bakalım sorunun çözülecek mi ?
Halen ara ara oluyor. Deneyeceğim bunu teşekkür ederim.

Geri
Yukarı