Tarihi yerler aslına uygun şekilde düzenlenmeli mi?

svjzib

Centipat
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi ülkemizde bu tarz yerler ve antik şehirler var bunlar aslına uygun şekilde yeniden yapılmalı mı?
Ülkemizdeki rezil resterasyon çalışmalarından bahsetmiyorum tabii ki daha güzel çalışmalardan bahsediyorum.

mlnmzjmgja471.png

Bence restorasyon var olan parçaların aslına uygun şekilde yerleştirilmesi, düzeltilmesi, yenilenmesidir.
Alttaki görseli gerçeğe aktarmaya çalışırsak doğallık bozulur. Kusursuz bir iş yapılsa bile oraya yeni yapılar eklemek eski yapıyla yeni yapının birbirine karışmasıyla çok daha kötü olur.

İleride olur da yapı tanınmayacak hale gelirse alttaki gibi yeniden yapmaya çalışmak mantıklı olabilir.

Kararsız kaldım.

Bir yandan 1500-2000 yıl hatta daha eskiye giden yapıların orijinal hallerini tüm detaylarıyla birebir bilmemizin imkanı yok, bu gibi çoğunluğu süreç içinde yıkılmış yapıları yeniden yapmanın orijinalliğini tamamen yok edeceğini ve tarihi değerlerini de bir miktar düşüreceğini düşünüyorum.

Diğer yandan Galata Kulesi ve Kız Kulesi gibi yapılar da yıllar için orijinal hallerine göre çok değişiklikler yaşadılar. Afetlerden sonra restorasyonları o dönem orijinallerine bir miktar aykırı şekilde yapıldı ama tarihi değerlerini en azından o jenerasyon için olmasa da sonraki jenerasyonlar için korumayı başardılar.

Bütün halinde günümüze gelen yapılarda (hisarlar, kuleler, ibadethaneler gibi) yine orijinalliğini çok bozmayacak şekilde restore ederek yüzyıllarca daha ayakta durmaları sağlanabilir. Büyük kısmı yıkılmış çok eski yapıların yeniden yapılmaları yerine şimdiki hallerini koruyup yapının yakınına makul büyüklükteki "tasfir" maketlerini yapmak daha doğru ve çok daha az maliyetli gibi geldi.

Bence restorasyon var olan parçaların aslına uygun şekilde yerleştirilmesi, düzeltilmesi, yenilenmesidir.
Alttaki görseli gerçeğe aktarmaya çalışırsak doğallık bozulur. Kusursuz bir iş yapılsa bile oraya yeni yapılar eklemek eski yapıyla yeni yapının birbirine karışmasıyla çok daha kötü olur.

İleride olur da yapı tanınmayacak hale gelirse alttaki gibi yeniden yapmaya çalışmak mantıklı olabilir.
Ben de şöyle düşündüm
Alttaki tarz ile yapılırsa gelecek nesillerin görmesi için daha sağlam olur bir de mesela üstüne boya çekilmiş gibi düşünün sütünların üstüne eklenen boya ve parçalar orjinal halleriyle ayrışmayacak çünkü yeni eklenen sütünunun rengi ile ayni olacak ekleme olduğu belli olmayacak

Yeni konular

Geri
Yukarı