Tasarım işleri için yüksek Hz önemli mi?

Bende bu monitör var ve gayet memnunum. Dolar kurundan dolayi fiyati biraz yukselmiş ama yinede paylasmak istedim.

Montercı değilim çok büyük sorunlar yaşayan varmış. Notebook konusunda bu yüzden monster tercih etmiyorum. İnternette heryazılına inanmam ama sanırım gönderdikleri bataryayı değiştirmemişler. Kullanıcı hatasından dolayı ve birde çok yüksek bir fiyat söylenmiş sanırım birgün bir sorun çıkarsa nasıl güveneceğim. Güvenim kalmadı. Marka kötülemek hattime değil kötülemiyorum çok iyi bilgisayarlar var gördüm ama sorun çıkma durumunda dönüş nasıl bilmiyorum.

Son düzenleme:
Bende bu monitör var ve gayet memnunum. Dolar kurundan dolayi fiyati biraz yukselmiş ama yinede paylasmak istedim.

Hocam arkadaşa renkler için IPS monitör al demişler sen VA panel monitör önermişsin :)

VA ikisinin ortası. Renk olarak VA da üzmez diye düşünüyorum ama tabii ki ben IPS alırdım. Gecikme değeri ve tazeleme hızı açısından da fiyatına göre iyi bir monitör olursa memnun kalırsınız bana göre.

Ben benim çöp monitörümü beğeniyorum üstünü zaten düşünemiyorum. Tek merak ettiğim renkler canlı olacak mı? Bir tasarım yapıyorum. IPhone gibi cihazlarda çok alakasız gözüküyor diyebilirim.

Çöp monitör deyip geçmeyin. Eğer monitörünüz eski olup da IPS ise zaten iyi renkler görebilirsiniz yine de. Renkler canlı olur, güzel olur. Başka cihazlardan bakarken çok farklı şeyler görmezsiniz.

Yenileme hızı hiç önemli değil. Sanal tasarımlarda ortak renk gamı sRGB kullanılıyor. Bu yüzden sRGB %100 veya sRGB modu olan bir monitör bakmalısınız. (Genelde profosyonel monitörler böyle zaten.) Daha geniş bir skalada sRGB kullanırsanız aşırı doygun görüntü oluşur. (Mesela sizin monitorünüz sRGB %120 siz de bu gamutu kullanarak bir proje yaptınız ama karşıdakinin renk gamutu genelde %100 olacağı için projeniz başkalarında farklı gözükecektir.
Bunlar gibi sitelerden bilgi alabilirsiniz.

Geri
Yukarı