Tasarıma yeni başlayanlara ne yapmalı, neler öğrenmeli?

ahmetmlh.37

Hectopat
İyi günler dilerim arkadaşlar, biraz tartışma yaratmak için yazıyorum. Hem fikir alışverişi olur, hem de ben benim gibi yeni kişiler de faydalanmış olur ;) Olay şu, ben lise öğrencisiyim daha bölüm seçmedim. Kendimi grafik tasarım ve çizim konusunda yetenekli buluyorum. Bu işe başlamak için yeni bir bilgisayar alacağım; - ki bu da başka konunun konusu - ve Siemens nx ile başlamamı söyleyen büyüklerim oldu. Benim de pek fikrim olmadığından yazayım dedim. NX, Solidworks, Autodesk gibi programları öğreneyim istiyorum. Gerek hobi gerek ikinci bir iş olanağı, olmadı en kötü bir yerde çalışmak için başlayım diyorum. Şu aşamada ne yapayım, hobi olarak yapmak, ve dışarıdan bir kazancım olması ilk seçeneğim ve ben bu iş için yıllarımı okulda geçirmek istemem. Türkiye'de iş nasıl işliyor? Sertifika, bitirme belgesi vs. Bir programı öğrendiğimde sertifikalılardan geride mi olurum? Yoksa yeteneğe mi bakarlar? Bu sertifikayıda zaten kursu bitirdiğinde ya da okulu bitirdiğinde alırsın ama durumum belli. Bir kursa gitmek istemem. Şu aşamada ne yapayım, başlayım mı, parasına değer mi? Nasıl ilerleyim yardımcı olursanız sevinirim [emoji120]

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Öncelikle o programlar endüstriyel tasarım programları, grafik tasarım değil. Anladığım kadarı ile endüstriyel tasarımcıların programlarını öğrenmek istiyorsun, şöyle anlatayım her programın altında sketch ( eskiz ) yatar bunu en iyi öğrenebileceğin program AutoCAD, yeni başlıyorsun sketch çizmeyi tam anlamı ile öğrenirsen yani AutoCAD kullanmayı diğer programlar çok kolay gelir AutoCAD sonrasında sana önerebileceğim programlar Autodesk inventör ve simenx nx.
Kendini program dışında teknik olarak da geliştirirsen iyi bir meslek.

Merhaba,
Öncelikle o programlar endüstriyel tasarım programları, grafik tasarım değil. Anladığım kadarı ile endüstriyel tasarımcıların programlarını öğrenmek istiyorsun, şöyle anlatayım her programın altında sketch ( eskiz ) yatar bunu en iyi öğrenebileceğin program AutoCAD, yeni başlıyorsun sketch çizmeyi tam anlamı ile öğrenirsen yani AutoCAD kullanmayı diğer programlar çok kolay gelir AutoCAD sonrasında sana önerebileceğim programlar Autodesk inventör ve simenx nx.
Kendini program dışında teknik olarak da geliştirirsen iyi bir meslek.

Çok saolun, bunun farkını hep merak ediyordum. O zaman grafik tasarım ise photoshop gibi programlar başlığının altında. Bende dediğiniz programları öğrenmek istiyorum evet. Ama aynı zamanda animasyondan ayrı çizerlikle de uğraşmak için böyle söyledim. Yanlışım varsa affola. Şu anlık kağıtta karakter, durum çizimleri çiziyorum. Bunun için okula senelerimi veremem. Kendimi bir yan alanda geliştirmek için heveslendim. İnşallah bir bilgisayar toplarsam başlayacağım. Giriş seviyede çizim ve orta seviye oyun bilgisayarı olacak. AMD bir sistem. R7 2700x + Sapphire Nitro+ RX 580 8GB 256bit + Asus Prime x470 Pro üçlemesini düşünüyorum. Varsa tavsiyeniz bekleriz ;)

1.sınıf bitti bu yıl. Genellikle yapacağımız şeyle ilgili eskizler yapıp daha sonra asıl projeye boyutlandirarak geçiriyoruz , onun dışında bu yıl PS , Illustrator ve İnDesign kullandık. PS ile ilgili pek bir şey öğretmediler ama İnDesign ve Illustrator ile ilgili baya şey işledik. Programların PS' den pek bir farkı yok çabuk alışıyorsun. 2.yıl 3DsMax gibi programlar kullanacakmışız.
Bu arada çok fazla boyama (guaj) ve çizim yaptik. Boyamadan nefret ederim ve çizimim çok iyi değil programlar üzerinde başarılı olduğumu düşünüyorum ve dersten kalmadan verebildim. 😄
N : Kullanılan programlar için gtx1060 gibi sistemlere ihtiyaç yok , 1050 ti ve ryzen 3 1200 fazlasıyla yetecektir.

1.sınıf bitti bu yıl. Genellikle yapacağımız şeyle ilgili eskizler yapıp daha sonra asıl projeye boyutlandirarak geçiriyoruz , onun dışında bu yıl PS , Illustrator ve İnDesign kullandık. PS ile ilgili pek bir şey öğretmediler ama İnDesign ve Illustrator ile ilgili baya şey işledik. Programların PS' den pek bir farkı yok çabuk alışıyorsun. 2.yıl 3DsMax gibi programlar kullanacakmışız.
Bu arada çok fazla boyama (guaj) ve çizim yaptik. Boyamadan nefret ederim ve çizimim çok iyi değil programlar üzerinde başarılı olduğumu düşünüyorum ve dersten kalmadan verebildim. [emoji1]
N : Kullanılan programlar için gtx1060 gibi sistemlere ihtiyaç yok , 1050 ti ve ryzen 3 1200 fazlasıyla yetecektir.

Anlıyorum saolun :) Yani benim 2700x + RX 580 üst düzey diyorsunuz he! Ben dediğim gibi uzun ömürlü, kaliteli bir şey olsun istedim. Ayrıca bitsin gitsin değilde bir üç yıl gibisinden kafama bakıcam. Öyle sık sık sistem de değiştiremeyecegim için böyle bir şey düşündüm. Fiyat farkı gerçekten almaya değerse belki parçaları düşürürüm. Ne dersiniz?

Anlıyorum saolun :) Yani benim 2700x + RX 580 üst düzey diyorsunuz he! Ben dediğim gibi uzun ömürlü, kaliteli bir şey olsun istedim. Ayrıca bitsin gitsin değilde bir üç yıl gibisinden kafama bakıcam. Öyle sık sık sistem de değiştiremeyecegim için böyle bir şey düşündüm. Fiyat farkı gerçekten almaya değerse belki parçaları düşürürüm. Ne dersiniz?
Sana kalmış bir şey bu maddi acıdan sorun yoksa alman daha iyi fakat alamadım diyede sorun yaşamazsın

Solidworks kullanıyorum. Sistemim, Intel i7 3630QM GTX 670M 16 GB RAM ve 128 GB SSD . İlk aldığım ile aynı performansı alıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Çok büyük sistemlere gerek yok. Ryzen 3 1200 ve GTX 1050TI ve 16 GB RAM yeterli olacaktır, en az 240 GB kapasiteli bir SSD şart. Sonrası sana kalmış. En temel olan autocad ile yolculuğa başla sonra da Solidworks veya NX devam edersin. Ama cidden iyi bir şey istersen i5 8600 veya Ryzen 5 2600 ile 1060 6GB al derim. RX 580 veya GTX 1070 e gerek yok. Kendini geliştirdikçe ikinci monitöre ihtiyacın olacak zaten. Şimdiden hepsini birden almana gerek yok.

Solidworks kullanıyorum. Sistemim, Intel i7 3630QM GTX 670M 16 GB RAM ve 128 GB SSD . İlk aldığım ile aynı performansı alıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Çok büyük sistemlere gerek yok. Ryzen 3 1200 ve GTX 1050TI ve 16 GB RAM yeterli olacaktır, en az 240 GB kapasiteli bir SSD şart. Sonrası sana kalmış. En temel olan autocad ile yolculuğa başla sonra da Solidworks veya NX devam edersin. Ama cidden iyi bir şey istersen i5 8600 veya Ryzen 5 2600 ile 1060 6GB al derim. RX 580 veya GTX 1070 e gerek yok. Kendini geliştirdikçe ikinci monitöre ihtiyacın olacak zaten. Şimdiden hepsini birden almana gerek yok.

Bu kendi sistemle çok basit şeyler yapmıyorsun değil mi? Giriş seviyede dedim diye küp falan da çizmeyeceğim. [emoji23] Daha çok endüstriyel çizim yapar, boş zamanlarımda da ev, araba gibi animasyonlar üstünde çalışırım. Bazen de sketch çizimler yapabilirim. Ha unutmadan oyunda oynayabileceğim bir sistem olacak.

Bu kendi sistemle çok basit şeyler yapmıyorsun değil mi? Giriş seviyede dedim diye küp falan da çizmeyeceğim. [emoji23] Daha çok endüstriyel çizim yapar, boş zamanlarımda da ev, araba gibi animasyonlar üstünde çalışırım. Bazen de sketch çizimler yapabilirim. Ha unutmadan oyunda oynayabileceğim bir sistem olacak.

Animasyon hakkında bir şey diyemeyeceğim ama bilgisayar kasasından tut, rüzgar enerjisinde kullanılan motor tasarımlarına (motor içerisindeki çoğu parçaları yapıp montajlaması dahil) kadar her şeyi yaptım. Gerçi real view denen bir özellik var, işte asıl orada ortaya çıkıyor tüm grafik performansı. Şimdi , sadece modelleme çalışacak olsaydın herhangi bir GTX serisi tavsiye etmezdim. Çünkü en iyi GTX ya da RX serisi bir ekran kartı, en ucuz Quadro serisi kadar iyi performans vermez bu programlarda. Ama maalesef Quadro serileri oyunlarda kötü bir performans veriyor. Sen oyunda oynayacaksın, o yüzden 1050 TI ve yukarı bir ekran kartı işini rahatlıkla görecektir. Bu yaz yeni bir sistem toparlayacağım ben. Ryzen 5 2600 işlemci , 16 GB RAM , 240 GB SSD , 2 TB HDD ve GTX 1050 Ti (veya üstü bir seri). Gönül isterdi bir Quadro P6000 sahibi olalım ve muhteşem bir görsellikte keyif yapalım ama maalesef yok :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı