TCG Anadolu için AV-8B Harrier II mi alınıyor?

Ilgaz Bey

Hectopat
Daha fazla  
Savunma sanayi başkanı TCG Anadolu LHD gemisi için başka planlarımız var yakında açıklama yapacağız dedi. Dikey iniş ve kalkış yapabilen 2 tane jet var bunlar; AV-8B Harrier II ve F-35B. Yüksek ihtimalle İtalya'nın elden çıkarmayı düşündüğü AV-8B Harrier II'leri alacağız. S-400'ünde 2. partisini almadık çünkü CAATSA yaptırımı cehennemine düşmek istemiyoruz. Bize verecekleri ihraç modelini kabul edemiyorum ama ölüsü yetecek olan F-35B'leri izledikçe kahroluyorum. :) AV-8B bizim işimize yarar mı? bunların kullanım amacını çözemedim çünkü bize lazım olan hava-yer görevidir. Bu jetin altına bakınca podlar, harici depolar dışında çok bir şey görmüyorum. İhaların kalkması için ivme kazandıracak katapult sisteminin eklenmesi, kanca eklenmesi gibi modifiyeler gerekiyor. Ama şöyle bir şeyde var, turboprop motorlu ihaların gemiden kalkabilmesi çok zor ama imkansız değil. Light drone olan elimizdeki TB2'lerin bir versiyonu yapılır diye düşünüyorum ama bir gemiye en fazla ne kadar yaklaşma cesareti gösterebilir? Yada ne kadar zarar verilebilir? MAM-L çok hafif ve zırhlara karşı etkisiz bir bomba. Akıncı desen yerden zor kalkıyor. :)

Geriye tek mantıklı olan ikisininde ortası olan Anka-2 Aksungur. Anka malesef istenilen performansa ulaşamıyor, ulaşsaydı her yerde kullanılırdı ama az mühimmat taşıyabilen TB2'ler tercih ediliyor. Tasarımı bile dışarıdan almasına rağmen stabil drone üretemeyen TUSAŞ'ın TF-X üretebileceğine inancım %1. Onu yaptık bunu yaptık diyoruz ama elimizde somut ürünler yok. F-35'in ilk partisini almaya 1 yıl kalmışken, S-400 almak için erken davranmak, Türk siyasi tarihinde en büyük saçmalık oldu. Hava kuvvetleri olarak yunanistanın bile gerisine düşmeye başladık. Uçaktan önce LHD yapmak büyük hataydı diye düşünüyorum. Bunların parası bizim cebimizden çıkıyor bunu unutmayın. Bunlar hükumetin değil, halkın malıdır. 60 m3 gaza 110 lira para veriyorsam, 2-3 cihaz dışında bir şey çalışmayan eve 140 lira elektrik faturası ödüyorsam hatta ayda 3 lira bir şey telekominasyon vergisi + faturalı hatta giriş çıkışta, sabit internet bağlantısında bile hatta yetmedi modem almaya bile damga vergisi veriyorsam benimdir.

AV-8B Harrier II
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
F-35B 😱
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

LHD son hali. TCG İstanbul'unda daha ön bloğu bitmemiş yani 2024'de anca biter. TF-2000'leri üretmek için fırkateynleri bekleseler 2028'de ilk TF-2000 anca üretime girer. Bu kadar vergiye rağmen hükumet çok yavaş ilerliyor, birde bunların tasarımını falan yarısını avrupadan hazır aldık. Akdeniz cehennem olmuş donanmaya bakıyorum kahroluyorum.
TCG Anadolu LHD.
EZnlvKUWsAEat8y.jpg

TCG İstanbul fırkateyni.
EZnlvmJXQAMwyMM.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı