TD-W9970 Modemde İnternet Kopuyor

MCV

Hectopat
Makaleler
1
Yer
./
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5-12500H
RAM: 8GB DDR4 3200MHZ
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU
Meslek
Yazılım Geliştirici
Merhabalar. Türk Telekom kullanıyoruz evde. Türk Telekom'un TD-W9970 modelli cihazını kullanıyoruz erişim için ancak bazen internette kopma oluyor, modemde ışık vs. sönmüyor ancak kablosuz cihazlarda internet sınırlı hale geliyor. Superonline modem var ayrıca bende. Onu da denedim, onda hiç kopma vs. sorun yaşamadım ancak onda da ping değerleri yüksek oluyor. Ne yapmalıyım? İşin içinden çıkamadım...
Sizin önereceğiniz modem var mı alabileceğim?

Son düzenleme:
Çözüm
Modemin dandikliği bu. Aynı modemi 4 yılı aşkın süredir kullanıyorum wi-fi tarafında sıkıntı var. Geçmişte bir firmare güncellemesi yapmıştık ama sorunları tam anlamıyla çözmedi.

Cihaz bazen kendisine wi-fi üzerinden bağlı cihazların bağlantısını kesiyor ve yeniden başlatana kadar cihazlar bağlanamıyordu. Yazılım güncellemesi büyük ölçüde bunu çözmüştü. Ancak zaman zaman aşırı yavaşlık sorunu çıkıyor. Öyle ki modem arayüzü sayfasını dahi zor açıyor.

Ben geçmişte bir ara kablosuz erişim noktası (access point) cihazı bağlayıp modemin üzerindeki wi-fi erişimini kapatıp ap cihazı üzerinden wi-fi kullandım. Bu şekilde sorunsuz çalışmıştı. Ben de size modem değiştirmeyi veya üzerinde ethernet girişi olan bir kablosuz yineleyici ile kullanmayı tavsiye ederim. Bu tür cihazlar yineleme/genişletme modu dışında erişim noktası olarak da kullanılabilmektedir. Bu modda çalışırsa kendi yerel ağını kurar ve bilgisayarlar arası veri transferi, yerel ağda çok oyunculu oyunlar oynama, yazıcı veya fax makinesi gibi cihazları ortak kullanmanızı sağlar. Ayrıca cihaz üzerindeki ethernet kablosu ile internet verirseniz kendisine bağlı cihazlara internet erişimi de sağlar.

Uzun lafın kısası, kronik sorunlu bu modemi başkasıyla değiştirmek veya wi-fi özelliğini devre dışı bıraktıktan sonra wi-fi ağ kuran başka bir cihaza interneti kablo ile aktarıp onun üzerinden bağlanmak dışında çözüm yok.
E-devlet üzerinden kapattırılabiliyor artık. 1,5 aydır bu uygulama var ve kullanması kolay. Ancak bir abonelik sözleşmesi feshi olduğu için ilaveten bir kimlik doğrulama aracı gerekiyor. E-imza veya o yoksa kullandığınız bir internet bankacılığı üzerinden e-devlet yönlendirmesi yaptırıp BTK hizmetleri altından iptal ettirebilirsiniz. Millenicom denen şirket ısrarla şikayetlerimi görmezden gelip başvuruları otomatik olarak hattınızda sorun tespit edilmedi cevabıyla kapattığı için dayanamayıp geçen ay kapattırdım. Bu e-devlet hizmeti çok hoşuma gitti gerçekten. Size de tavsiye ederim. Ancak başka şirketten alacaksanız ve aynı yapıdan verilecekse geçiş işlemini düşünün derim. Kurulum ücreti olmadan ve port değiştirmeden hem de hızlı bir şekilde geçiş oluyor.

Modem almak için şu an öyle bir zorunluluk yoksa bile bunu bilmeyen pek çok kişiyi kafaladılar. Adamlar basbaya üst düzey şirketlere özel olarak düşük fiyata dandik modem ürettirip yüksek fiyattan satıyor ve karına kar katıyor. Geçmişte Zyxel şimdi TP-link. Aynı fiyata çok daha iyileri piyasada varken onlar alınmaz. Artık farkına vardık.

Maalesef bulamadım. 4 yıl önce interneti bağlatıp da modemi aldığımız o ilk zamanlar çok daha sık bağlantı kopması sorunu vardı. Ev arkadaşım kendisi indirip yüklemiş ben dersteyken. Geçenlerde de acaba tekrar güncelleme çıkmış mıdır diye baktım ama yoktu bir şey. Bir de modeli yazınca gerçek TD-W9970 modelleri ile karışıyor. Eğer merak ediyorsanız TD-W9970V3 diye yazarak kendiniz de araştırabilirsiniz.

Edit: Şu konu altında bir firmware paylaşımı gördüm ancak benimkinden eski. Bende artık 20.08.05.01006 sürümü yazıyor ve modem arayüzünde firmware yükseltme seçeneği gözükmüyor. Belki de kendisi güncellemiştir. Bilemiyorum.

Hata kodu: 4503

Yüklenen dosya cihaz tarafından kabul edilmedi.

Hocam versiyonu doğru yazmama rağmen bu hatayı verdi.

Hata kodu: 4503

Yüklenen dosya cihaz tarafından kabul edilmedi.

Hocam versiyonu doğru yazmama rağmen bu hatayı verdi.
Bilemiyorum ben hiç yükleme yapmadım çünkü. Belki de sizde yüklü olan firmware sürümü daha yenidir. Ben her halükarda derde çare olacağını sanmıyorum. Kendi cihazımda yapılabilecek her şey denendi ama yine de sorun çıkarıyor bazen.

Bilemiyorum ben hiç yükleme yapmadım çünkü. Belki de sizde yüklü olan Firmware sürümü daha yenidir. Ben her halükarda derde çare olacağını sanmıyorum. Kendi cihazımda yapılabilecek her şey denendi ama yine de sorun çıkarıyor bazen.

TD-W9970 modemi nasıl Access Point olarak kullanabilirim?

TD-W9970 modemi nasıl Access Point olarak kullanabilirim?
Onunla ilgili bir video gördüm diye hatırlıyorum ama kendim hiç denemedim. Kendisini access point yapsam bu sefer evde modem olmadığı için internetsiz kalacağız diye o işe girişmedim. Ancak yeni eve taşınma ve VDSL bağlantısına geçtikten sonra ilk işim daha iyi bir modem tedarik edip bendeki td-w9970 modemi ikinci bir wi-fi noktası olarak kullanmayı düşünüyorum. Oturma odasına yakın yerleştirip kabloyla esas modeme bağlama ve misafirlere oradan internet vermeyi düşünüyorum. Cihazın WAN ayarlarına göz attığımda öyle bir şeyin yapılabileceğini gördüm.

Hatta şimdi bir makale buldum. Tahmin ettiğim şeyi tarif etmiş. WAN bağlantı türünü PPPoE değil de köprü olarak ayarlamak gerekiyor. Bu sayede cihaz kendi başına DSL bağlantısı kurmak yerine başka modemden internet çekiyor.

Bende başka modem yok. O yüzden deneyemiyorum.

Hatta şimdi bir makale buldum. Tahmin ettiğim şeyi tarif etmiş. WAN bağlantı türünü PPPoE değil de köprü olarak ayarlamak gerekiyor. Bu sayede cihaz kendi başına DSL bağlantısı kurmak yerine başka modemden internet çekiyor.
DHCP sunucusunu kapalı yapmak da önemli zira o kapalı olmadan karşı komşum internet alamıyorlar.

Biraz detaylandırır mısın?
1607879460142.png

Valla ben DHCP açık kullanıyorum. Hiçbir sorun yok. Ancak daha önceleri DHCP ile alakalı hata alıyordum. Mevcut yazılım ile hata yok. Hatta kendi masaüstü, laptop ve telefonumun MAC adreslerine IP ataması dahi yaptım. Şu an bu üç cihaz -söz gelimi- sabit olarak 192.168.1.51-52-53 IP adreslerini kullanıyor. Yani rezervasyon yaptım. Ancak misafir cihazlar sorunsuz bir şekilde bağlanmayı sürdürüyor. Eğer IP alamama veya ağ erişimi yok gibi bir hata olursa kapatmayı deneyebilirsiniz.

Eğer bu cihazı access point yapacaksanız bu servisi muhakkak kapatmalısınız. Zira yerel ağ IP ataması esas modeme bırakılmalı.

Valla ben DHCP açık kullanıyorum. Hiçbir sorun yok. Ancak daha önceleri DHCP ile alakalı hata alıyordum. Mevcut yazılım ile hata yok. Hatta kendi masaüstü, laptop ve telefonumun MAC adreslerine IP ataması dahi yaptım. Şu an bu üç cihaz -söz gelimi- sabit olarak 192.168.1.51-52-53 IP adreslerini kullanıyor. Yani rezervasyon yaptım. Ancak misafir cihazlar sorunsuz bir şekilde bağlanmayı sürdürüyor. Eğer IP alamama veya ağ erişimi yok gibi bir hata olursa kapatmayı deneyebilirsiniz.

Eğer bu cihazı access point yapacaksanız bu servisi muhakkak kapatmalısınız. Zira yerel ağ IP ataması esas modeme bırakılmalı.
Benim şuan firmware sürümüm 20.08.05.01006 daha günceli var mı? Varsa nasıl güncellerim?

Geri
Yukarı