Tehlikeli komutlar

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
UYARI: BU KOMUTLARI ÇALIŞTIRMAK SİSTEMİNİZDE GERİ DÖNÜLMEZ SORUNLAR OLUŞTURABİLİR. NE YAPTIĞINIZDAN EMİN DEĞİLSENİZ ÇALIŞTIRMAYIN.

Merhaba arkadaşlar. Biraz önceki konuda paket yöneticisinin kaldırılıp kaldıramayacağını sormuştum.

Şimdi de yeni bir seri başlatalım. Kullanılması sistemi bozan komutlardan bahsedelim. Sizlerden de benzer şekilde komutlar bekliyorum.

@GNU or NOT arkadaşımız hepsine deneyecek sisteminde. Gönüllü deneğimiz oldu.

İlk komutla başlayayım. rm -rf / komutu. Bu komutu kabaca irdelersek, rm remove yani sil komutu. -r argümanı recursive yani tekrarlanan, bu bağlamda ise sanırım alt klasörleri de dahil ediyoruz işin içine. -f argümanı ise force yani zorla, abi burayı da sileyim mi diye sormasın, çat çat her şeyi silsin diye yazıyoruz bunu. En sondaki / ise hepimizin bildiği üzere root yani kök klasörü. Sonuç olarak kodu baştan incelersek, rm -rf / kök klasöründeki ve altındaki her şeyi zorla sil.

Benim bununla ilgili merak ettiğim birkaç şey var.

Bu komutu girdiğimiz zaman silme işlemi ne kadar sürüyor?

Komut her şeyi sildiği için kendisi nasıl çalışıyor?

Komutu çalıştırdıktan sonra durdurabilir miyiz?

İnşallah hata yapmamışımdır anlatımda. Hatalı yerler varsa söylerseniz düzelteyim.

Hayırlı geceleriniz olsun.

Saygılarımla,
@cengover_ekin.

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle sudo rm -rf / yazdım ve çıktı
[/ICODE]rm: '/' üzerinde döngüsel işlem yapmak tehlikelidir [ICODE]rm: --no-preserver-root seçeneğini kullanarak bu güvenlik tedbirini aşın
bu şekilde bu komutu nasıl çalıştırabilirim?
Tüm sistemini siler bu komut. Emin misin çalıştırmaya halen?

Bunu zamanında çok denedim, hemen sonucu vereyim.
sudo rm -r / -y komutu ile sistem harbiden siliniyor, silinme birden olmuyor, usul usul, bir kaç dakika sürüyor, daha sonra artık silme komutu da nakavt olunca duruyor ve hiç bir şey işlemiyor ama arka plan resim bazı ögeler bozuk olarak duruyor ve tabi bilgisayarı anahtardan kapatmanız gerekiyor.

Bunu zamanında çok denedim, hemen sonucu vereyim.
sudo rm -r -y komutu ile sistem harbiden siliniyor, silinme birden olmuyor, usul usul, bir kaç dakika sürüyor, daha sonra artık silme komutu da nakavt olunca duruyor ve hiç bir şey işlemiyor ama arka plan resim bazı ögeler bozuk olarak duruyor ve tabi bilgisayarı anahtardan kapatmanız gerekiyor.
VirtualBox'ta mı denediniz yoksa sistemde mi?
Sistem bir anda kilitleniyor mu yoksa direk kapanıyor mu?

VirtualBox'ta mı denediniz yoksa sistemde mi?
Sistem bir anda kilitleniyor mu yoksa direk kapanıyor mu?

Gerçek makinede denedim ama denediğimin sayısı belirsiz, bu denemeler sırf merak için değildi, dağıtım yapıyor olmamın gerekleriydi.

Geri
Yukarı