Tek 250GB SSD mi 2 x 120 GB SSD mi?

Melih Seçgin

Hectopat
Yer
Muratpaşa/ANTALYA
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Arkadaşlar başlıktanda anlayacağınız üzere 250 GB tek SSD mi daha performanslı olur yoksa 2 tane 120 GB mı? (Ürünlerin özelliklerinin eşit olduğunu varsayalım) Geçen gün forumda bir konuda okudum 2 taneyi SSD'yi birbirine bağladığımızda okuma ve yazma hızlarında da artma oluyormuş, bu ne kadar doğru?

RAID dediğimiz birleştirmenin adımı oluyor?

Ben Samsung 840 EVO almayı düşünüyordum 250 GB'lık fakat bu RAID işlemini duyduktan sonra "Acaba 2 x 120GB mı yapsam?" dedim. Sizce yapmalı mıyım? Yapmamalı mıyım?

Bence uğraşmaya değmez, arkadaşım da 2 840 Evo'yu RAID 0 yaptı ve performans olarak da farkedilir şekilde hızlandı, ancak RAPID Mode'u aktif hale getirirsen tek 840 Evo'nun hızı seni üzmez.

840 Evo alınıyorsa RAID mantıklı gibi. Fiyatta pek değişiklik olmuyor çünkü. Diğer türlü F/P bir SSD alıyorsanız ve boyutu 240 GB ise 120, 120 olarak aldığınızda, SSD'ler size pahalıya patlar ve RAID'in farkını pek anlayamayacağınız gibi ekstra para ödemiş olursunuz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı