Tek başına eve çıkmak

GmaxTR

Centipat
Bu sene üniversiteye başlıyorum. Yurt başvurusu yaptım ama çıkmadı. Tek başıma küçük bir eve çıkmayı düşünüyorum. Rahatıma düşkün bir insanım, herkesle kolay anlaşamam o yüzden böyle bir karar aldım. Daha önce böyle bir şey yaşamış olan var mı? Bunun zorlukları nelerdir? Ve bana katacagı sorumluluk duygusu için bu zorluklara katlanmaya değer mi?

Bir sene yurtta kalıp sonrasında ortak kafa insanlar bulup onlarla eve çıkmak daha mantıklı olabilirdi. Direkt olarak tek başınıza çıkmak maddi açıdan sizi zorlayabilir ve bunun yanında sıkılabilirsiniz. 4 Sene önceki yurt ortamım gayet iyiydi orada kalmak mı, tek başına ev mi, deseler ortam olduğu için yurdu seçerdim. Biraz kalacağınız ve bulunduğunuz yere de bağlı.

Yeterli maddi imkanın varsa düşünmene bile gerek yok eve çık rahat edersin. Evde de yurtta da kalmış biriyim ve ben de senin gibi mesele ortak kullanım alanı olunca herkesle kolay kolay anlaşamam. Yurdun yalnızca bir avantajı var o da yemeğin hazır olması. Eve çıkarsan ekstradan bazı şeylerle uğraşmak zorunda kalabilirsin belki ama bu durum hem seni hayata daha iyi hazırlar hem de en azından yediğin yemekte ne olduğunu bilirsin, kendi damak zevkine göre hazırlarsın. Yurt çekilecek şey değil cidden, yeterli parası olmayanların birbirine mecburi olarak katlandığı bir yer. Ortamı okulda da yaparsın.

Yeri gelir danışacak birini arayacaksın, yardım edecek birini arayacaksın ama bunlar alışma döneminde olacak. Daha sonra işleri oturttun mu tek sorun kalır, sıkılmak. Aslında bu da bir yere kadar olur çünkü arkadaş edindiğin zaman evine çağırabilirsin. En çok da bunun rahatlığı hoşuna gidecek. Evine istediğin kişiyi istediğin zaman çağırabilecek ve eve ne zaman istersen o zaman geçebileceksin.

Dediğim gibi ilk başlarda biraz zorlukları olur, daha sonra tek sorun sıkılmak olur. Onun da üstesinden gelebilirsen, yapacak aktiviteler bulursan işte o zaman tek kalmanın rahatlığını yaşayabilirsin.

Benim fikrimce tek kalınca temizliğe daha çok önem gösterilir. Kimse başkasının kirlettiği yeri temizlemek istemez çünkü. Sen kirletip sen temizleyeceksin sonuçta. Bu yüzden sıkıntı çekeceğini hiç sanmıyorum bu konuda.

Merhabalar kardeşim, maddi durumun iyiyse çık derim. Bende tek kalıyorum ve tek kalmanın en iyi yönü kafan rahat oluyor şimdi herkes dışarıdan gözüktüğü gibi olmuyor maalesef. Herkesin nasıl bir kişiliğe, karaktere sahip olduğunu evde anlıyorsun. O yüzden maddi durumun iyiyse kesinlikle tek başına kal. Senin avantajın öğrenci olduğun için ev işleri yapmaya vaktin kalır o yüzden bunları dert etme derim.

@GmaxTR hocam valla benim param olsa hiç düşünmeden yurt başvuru yapmadan tek başıma eve çıkardım. Yurtta kalmak veya arkadaşlarınla ortak eve çıkmak düşünüldüğü gibi güzel bir şey değil, en azından benim açımdan. En iyi anlaştığın arkadaşlarından biri bile olsa belli bir süre sonra keşke tek olsaydım diyeceksin. Çünkü paylaşman gereken şey artıyor, rahat olamazsın.

Yemekmiş, temizlikmiş bunlar gerçekten sorun değil. Tek başına yaşadığın için ev daha az kirlenicek ve daha az yemek gereksinimi olucak. Ayrıca eve sen zaten sıkılırsan istediğin arkadaşını çağırabileceksin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı