Tek Kanal ve Çift Kanal bellek oyun performans farkı

muratabay1905

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın zamanda yeni bilgisayar toplayacağım. Kullanacağım anakart MSİ H110m PRO VD olacak. Anakartın üzerinde iki tane ram slotu var. Bu yüzden şimdilik bir tane 8 GB RAM takacağım. Tek RAM takılı olduğu için tek kanal çalışacak. Sorum ise ben alacağım GTX 950 2GB ile GTA 5 oynarken VRAM kullanımını aşacağını düşünüyorum bu yüzden geri kalan belleği sistemdeki ramdan kullanacak. Bu yüzden tek kanal çift kanalda performans farkı olur mu? FPS kaybeder miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1 x 8GB ram ile sorun yaşayacağını düşünmüyorum açıkcası fakat bütçen yeterliyse eğer mutlaka dual channel olarak kullanmanı öneririm. 2 x 8GB ram sana artı avantaj sağlar ve ileriye dönük yatırım yapmış olursun. Ram'den yana kafan rahat olur. (y)

Kesinlikle olmaz çift kanalın farkını oyunda fark edemezsin bile. Önemli olan RAM' in DDR4 olması 2133MHZ RAM VRAM aşıldığında drop yada FPS kaybı yaşatmayacaktır.

Bellek konusunda kesinlikle sorun yaşamazsın ancak H110 chipset anakartı tercih etmezdim ben olsam. Giriş seviyesi bi ürün, bi süre sonra sorun yaşatacaktır performans olarak

Bütçem çok olmadığı için bu anakartı tercih ettim. Technopat'ın gtx 950 gta 5 incelemesinde vram kullanımını 500mb civarı geçiyor. Bildiğim kadarıyla gdrr5 bellekler drr4 ten daha hızlılar. Bu yüzden çift kanal belleklerin hızı tek kanal bellekle aynıdır şekilde anlamış olsak yanlış olmaz dimi?

Hızları aynı çift kanalda 2 kanal üzerinden gelip gittiğinden veriler bazı programlarda ciddi farklar olabiliyor. Ama oyunda sizi kesinlikle etkilemez bu arada GTX950' deki GDDR5 bellek 2600MHZ civarı çalışıyor. En düşük hızlı DDR4 bellekler 2133MHZ arada pek fark yok bu yüzden de VRAM geçildiğinde herhangibir donma, drop gibi durumlar yaşanmıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı