Teknoloji hakkında düzgün Türkçe kaynak olmaması

Caspianlake

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bakü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F - Asus Dual Mini RTX 3060 Ti - 2x8GB Kingston Fury Beast 3200mhz - Samsung 980 1TB - Corsair HX750 80+ Platinum - MSI H610M-B - Corsair 4000D - ID SE 214 XT - Dell S2721DGFA.
7 yıldır Türkçe YouTube videosu izlemiyordum herhangi bir konu hakkinda. Bir inceleme onume cikti, bakayim dedim, 15 saniye sonra "bu [urun]'u bize gonderen [urunun saticisi]'na cok teşekkür ediyoruz" deyince hemen kapattim ve 7 yil icerisinde hicbir seyin degismedigini gordum. Bu belli kitleler icin degil herkes icin gecerli. Türkçe duzgun teknoloji icerigi yok bu forumun bazi kisimlari haricinde. Bu forumda da bazen "inceleme" kanallarının videolari atiliyor. Hepsine baktim, hepsi sponsorlu reklam, baska bir şey degil. Adam parayi koymus cebine kagitta ne yaziyorsa onu okuyor.

Bunu bir tavsiye olarak gorun. İngilizce bilmiyorsaniz ogrenmeye bakin. Katlarca daha fazla bilgiye ulasabileceksiniz. İngilizce, bir de Google'a soru sormayi ogrendiginizde ise bu sefer onunuze bir suru is imkani acilacak.

Türk inceleme kanalları 100 ürün inceliyorsa, nasıl oluyorsa 99'u iyi oluyor, 1 tanesini de ayıp olmasın diye kendi ceplerinden dandik bir şey alıp "Bak kötüye kötü de diyoruz." imajı yaratmak için videoya çekip paylaşıyorlar. Aslında burada yapmamız gereken çözüm İngilizce öğrenip yabancı kaynaklara yönelmekten ziyade kendimizi nasıl düzeltiriz olmalı ama insanımız düzelmez maalesef. Yabancılar sponsor oldukları markaları bile çatır çutur eleştiriyor, umurlarında olmuyor. Çünkü teknoloji kanalının amacı olabildiğince öznellikten uzak nesnel bilgi sunabilmektir. Marka pazarlaması yapmak değildir. O iş, teknoloji mağazalarındaki çalışanların işi.

Ben de farklı bir açıdan bir şeyler yazacaktım ama direkt şunu paylaşayım:

Baktık adam akıllı PSU inceleyen Türkçe bir oluşum yok, biz yapalım dedik @Sir Benjamin ile. Çok güzel bir çalışma oldu.

Şimdi bunu kendimizi övmek amacı ile atmıyorum, sadece üzücü bir tablo. Koskoca bir günümüzün tamamını buna ayırdık mesela. Buna talep ne durumda? Epey azınlıkta bir kesimi ilgilendiriyor sadece. İğneyi birazcık da kendimize batırmak lazım. İşin bu boyutu da var çünkü.

Baktık adamakıllı PSU inceleyen Türkçe bir oluşum yok, biz yapalım dedik @Sir Benjamin ile. Çok güzel bir çalışma oldu.

Şimdi bunu kendimizi övmek amacı ile atmıyorum, sadece üzücü bir tablo. Koskoca bir günümüzün tamamını buna ayırdık mesela. Buna talep ne durumda? Epey azınlıkta bir kesimi ilgilendiriyor sadece. İğneyi birazcık da kendimize batırmak lazım. İşin bu boyutu da var çünkü.

Hocam yeni gordum ben bunu sonuna kadar okuyum ilk 2 paragrafindan anlasiliyor kalitesi, elinize saglik.

Yakin zamanda 3D Baski ve 3D yazicilar hakkinda Türkçe bir kanal acmayi dusunuyorum. Biraz deneyelim az olsa da tutsa bile ilerisi vardir, Gamers Nexus kanalinin sunum tarzi hosuma gidiyor oradanda biraz ilham almayi dusunuyorum. Tabii en onemlisi objektiflik. Bunun icin de birkac projem var, hazir olunca forumlada paylasirim.

Baktık adam akıllı PSU inceleyen Türkçe bir oluşum yok, biz yapalım dedik @Sir Benjamin ile. Çok güzel bir çalışma oldu.

Ben artık insanların yaptığı kötü satın alımları ve tercihleri umursamıyorum şahsen. Bilgiyi kapan kapar, kapmayan kendi bildiğini okuyup parasını çöpe atmaya ve yanlış bilmeye devam eder. 40.000 mesajdır bu foruma mesaj yazan birisi olarak bir süre sonra sadece insanlara yardım yapıp arada 1-2 tane diklenen bilgisiz üyeye cevabını verip yerine oturtup forumdan çıkış yapma rutinine giriyorsun :D

Hocam yeni gordum ben bunu sonuna kadar okuyum ilk 2 paragrafindan anlasiliyor kalitesi, elinize saglik.

Yakin zamanda 3D Baski ve 3D yazicilar hakkinda Türkçe bir kanal acmayi dusunuyorum. Biraz deneyelim az olsa da tutsa bile ilerisi vardir, Gamers Nexus kanalinin sunum tarzi hosuma gidiyor oradanda biraz ilham almayi dusunuyorum. Tabii en onemlisi objektiflik. Bunun icin de birkac projem var, hazir olunca forumlada paylasirim.

Çok iyi olur, etiketlersiniz beni de mutlaka.

Ben artık insanların yaptığı kötü satın alımları ve tercihleri umursamıyorum şahsen. Bilgiyi kapan kapar, kapmayan kendi bildiğini okuyup parasını çöpe atmaya ve yanlış bilmeye devam eder. 40.000 mesajdır bu foruma mesaj yazan birisi olarak bir süre sonra sadece insanlara yardım yapıp arada 1-2 tane diklenen bilgisiz üyeye cevabını verip yerine oturtup forumdan çıkış yapma rutinine giriyorsun :D

Biliyorum o hissi, evlerden ırak...

Kendim zerre yerli tanıtım videolarına bakmam Youtube'daki, çünkü onların yerine utanıyorsun izlerken sponsorluk parası için omurgayı evde bırakıyorlar.

Diğer yandan da yorumlara ve kitleye bakıyorum, "bu kadar kerizin olduğu yerde de bunlar silkelemese başkası silkeleyecek, para paradır" deyip hak veriyorsun adamlara.

Kendim zerre yerli tanıtım videolarına bakmam Youtube'daki, çünkü onların yerine utanıyorsun izlerken sponsorluk parası için omurgayı evde bırakıyorlar.

Diğer yandan da yorumlara ve kitleye bakıyorum, "bu kadar kerizin olduğu yerde de bunlar silkelemese başkası silkeleyecek, para paradır" deyip hak veriyorsun adamlara.
Onlar çöp ürünleri almaya devam etsinler; kalitelileri bize, bilgisi olmadığı konularda bilen birilerine soran insanlara ve sorup soruşturan insanlara kalıyor 😎

@Caspianlake Technopat YouTube kanalı da mı? Cevabınızı evet veya hayır şeklinde verebilirsiniz. Tahminen kurallar çerçevesinde ayrıntılı cevap yeni bir konuya daha uygun olur. Teşekkürler.

Son düzenleme:
@Caspianlake Technopat YouTube kanalı da mı? Cevabınızı evet veya hayır şeklinde verebilirsiniz. Tahminen kurallar çerçevesinde ayrıntılı cevap yeni bir konuya daha uygun olur. Teşekkürler.
Dürüst olmak gerekirse hiç bir vidyosunu tam izlemedim. Ancak sponsorlu topladıkları sistem vidyolarını ve genelde vidyoları hakkındaki makalelerinden evet görünümü alıyor. Bu yüzden de izlemeye değer olduğunu düşünmedim.

Geri
Yukarı