Telefon firmalarının kendi uygulamalarından gelen dolandırıcı mesajları

Herugrim

Decapat
Arkadaşlar selamlar, hepimiz artık 0850'li numaralar tarafından taciz boyutunda aranmaya alıştık. Bunların çok büyük bir kısmının dolandırıcı olduğunu belirtmeme herhalde gerek yoktur. Ancak son zamanlarda yurt dışı kaynaklı dolandırıcı içerikli mesajlar da telefonuma gelir olmuştu. Başlıkta da bahsettiğim mesaj ise bu sefer çok tuhaf bir şekilde geldi. IPhone'da yer alan ve pek çoğumuzun kullanmadığı pek çok uygulama var biliyorsunuz. "ev" isimli uygulamadan gelen bildirimde klasik türden bir dolandırıcı mesajı ile karşılaştım. Beni şaşırtan şey nasıl oluyor da Apple'ın bu tarz kendi uygulaması üzerinden bana böyle bildirim gönderebiliyorlar? Mantıklı bir açıklaması muhakkak vardır lakin ben telefonlarla çok öyle haşır neşir olan birisi değilim. Konuyu daha iyi açıklayabilmek adına aldığım ekran SS'ini de sizlere aktarıyorum. App'i açtığımda ise kabul et reddet seçeneği vardı. Reddeti seçip uygulamayı telefonumdan sildim. Umarım bir sorun oluşmaz. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

IMG_9565.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç gün önce de farklı bir program bir tanıdığımın takvim uygulamasına erişmiş (Apple). Birden uyarı geldi cihazınızda virüs var temizlemek için şu linke tıklayın diye. Ama bildirimi takvim uygulaması yapıyor. Yani etkinlik olarak eklemişler takvime. Bilinçsiz biri olsa linke tıklar ve sonrası malum. Apple sanırım artık o kadar da güvenli değil.

iPhone kullanmıyorum o yüzden sadece çıkarım yapacağım. İnternetten baktığım kadarıyla bu ev uygulaması diğer akıllı cihazların ve aksesuarların kontrolü için kullanılıyor. Cihazınızda veya uygulamada bir güvenlik açığı olmuş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı