Telefon görüşmelerinin ses kaydını istemek

xbea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba konu basit: Ben kullandığım operatörden konuşma kayıtlarını isteyebilir miyim? Belirli tarihler arasında olacak şekilde, bir davam var da bunun için gerekli.

Merhaba,

Operatörler kimlerle görüştüğün, ne kadar görüştüğün ve yer bilgilerini kayıt altına almakla yükümlü. HTS kaydı diye geçiyor. Mahkeme emri ile mahkemelerle paylaşılıyor bu bilgiler.

Banka vs. kurumlarla yaptığın görüşmeler kayıt altına alınmış olabilir, "müşteri memnuniyeti" , "eğitim ..." adı altında. Bu kayıtları kurumlar paylaşmazlar, yalnızca mahkemeye sunarlar.

Kimlerle ne konuştuğunun kaydı mahkeme emri ile veya başka sebeplerle alınmış olabilir. Uyuşturucu satıcısısındır, terör örgütüne üyesindir vs. zaten bu durumda da ses kaydı istemekten daha başka önemli sorunların vardır. 🙃

Ses kaydı bu kadar önemli ise, kendi telefonunla yaptığın görüşmeleri kendin kayıt altına almalısın ama bununda kullanıma göre yasal yükümlülükleri var.

Kolay gelsin,

Dava işlerinde falan vermeleri gerek de genellikle bankalar falan "Bu görüşme kayıt altına alınmaktadır" der. KVKK kapsamında verirler mi vermezler mi orasını bilmiyorum.
Hocam ASUS ile görüştüm onlarda KVKK kapsamında kayıt ediyorlar. Alabilir miyim ki acaba?
Görüşme kayıtlarını derken. Konuştuğun numaralar mı? yoksa ne konuştuğun mu?
Ne konuştuğum hocam.
Merhaba,

Operatörler kimlerle görüştüğün, ne kadar görüştüğün ve yer bilgilerini kayıt altına almakla yükümlü. HTS kaydı diye geçiyor. Mahkeme emri ile mahkemelerle paylaşılıyor bu bilgiler.

Banka vs. kurumlarla yaptığın görüşmeler kayıt altına alınmış olabilir, "müşteri memnuniyeti" , "eğitim ..." adı altında. Bu kayıtları kurumlar paylaşmazlar, yalnızca mahkemeye sunarlar.

Kimlerle ne konuştuğunun kaydı mahkeme emri ile veya başka sebeplerle alınmış olabilir. Uyuşturucu satıcısısındır, terör örgütüne üyesindir vs. zaten bu durumda da ses kaydı istemekten daha başka önemli sorunların vardır. 🙃

Ses kaydı bu kadar önemli ise, kendi telefonunla yaptığın görüşmeleri kendin kayıt altına almalısın ama bununda kullanıma göre yasal yükümlülükleri var.

Kolay gelsin,
Hocam Tüketici Mahkemesinde bir sorunum varda karşı tarafın dediği; işte senin dediklerin beyan ve iddia dedi, kanıtın yok dedi. ASUS ile görüşmelerimi alırsam kanıtım olacağına inanıyorum, bu yüzden kayıtları istedim yoksa sicilim temizdir :D.

Merhaba,

Büyük ihtimalle firma bu görüşmeleri sana vermeyecek, " kayıtlar silinmiş..." , "kayıt sisteminde bir süredir sorun vardı..." , "stajyer çocuk yanlışlıkla silmiş.." gibi cevaplar verecektir. O kayıtlara ulaşman zor. Şöyle düşün suçlu adamın mahkemede sen suçlusun dediklerinde ayağa kalkıp "Beni yakaladınız, evet ben suçluyum..." diyerek suçunu kabul etmesi gibi olur.

Bu tip şeyler önemli ise, telefonun kayıt yapabiliyorsa bu tip görüşmeleri kayıt altına almalısın. Mahkemede ispat yükümlülüğü olan sensin, yoksa engizisyon öncesi cadı diye nitelendirilmen sonucu cadı olup olmadığını anlamak için seni yakıyorlardı veya taş bağlayıp göle filan atıyorlardı. Ölürsen sen haklısın, insanmışsın ama ölmezsen onlar haklı sen cadıymışsın. 🙃

Not: Asus servisi iyidir, candır, şimdiye kadar hiçbir kötülüklerini görmedim. Bilhakis birçok sorunu ücretsiz (garanti kapsamında) çözmeye çalışırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı