Telefon kulaklığı bilgisayara nasıl takılır?

Oguzhan37377

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, kulaklığımın bir tarafından ses gelmediği için ben de telefon kulaklığı takayım dedim ancak arka girişlere taktım çalışmadı. Kasanın üstündeki girişlere taktım çalışmadı, nasıl olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam, kulaklığımın bir tarafından ses gelmediği için ben de telefon kulaklığı takayım dedim ancak arka girişlere taktım çalışmadı. Kasanın üstündeki girişlere taktım çalışmadı, nasıl olmalı?
Hocam telefon kulaklığı 4'lü dür, jak kısmı yani, kasaya mikrofon ve kulaklık ayrı olarak takıldığı için onlar 3'lü için tasarlanmıştır. Bu yüzden takmayın kulaklığı yakarsınız.

Moderasyon notu: Kulaklık girişindeki 3. pin GND, yani toprak hattına bağlıdır.
Mikrofonlu kulaklı girişinde ise bu 3. pin tekrar ikiye ayrılarak 3. pin mikrofon girişi ve 4. ping GND olarak ayrılır.
Mikrofonlu kulaklığı normal kulaklık girişine bağlarsanız mikrofon GND hattına bağlandığı için devre dışı kalır ve bir etkisi olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Jakı döndürmeyi deneyebilirsin.
Olmaz ise Aygıt Yöneticisi'nden kulaklığın görünüp görünmediğine bakabilir misin?

Ben masaüstü kullandığım zaman kasanın üstüne takmıştım olmuştu. Hem mikrofon hem kulaklık çalışıyordu. Kasa Corsair Spec Delta RGB'di.
O kasada combo jak var. Çok kullanışlı.

Çoğu anakarta ve kasaya combo jak koymuyorlar, insanlar bu şekilde kendi kulaklıklarını kullanamayıp konu açıyor.

Hocam telefon kulaklığı 4'lü dür, jak kısmı yani, kasaya mikrofon ve kulaklık ayrı olarak takıldığı için onlar 3'lü için tasarlanmıştır. Bu yüzden takmayın kulaklığı yakarsınız.

Moderasyon notu: Kulaklık girişindeki 3. pin GND, yani toprak hattına bağlıdır.
Mikrofonlu kulaklı girişinde ise bu 3. pin tekrar ikiye ayrılarak 3. pin mikrofon girişi ve 4. ping GND olarak ayrılır.
Mikrofonlu kulaklığı normal kulaklık girişine bağlarsanız mikrofon GND hattına bağlandığı için devre dışı kalır ve bir etkisi olmaz.
Yanlış bilgi. TRS ve TRSS bağlantılardan bahsediyorsun fakat by dediğin şekilde kulaklığın yanmasına imkan yok, en fazla mikrofon çalışmaz.

Yanlış bilgi. TRS ve TRSS bağlantılardan bahsediyorsun fakat by dediğin şekilde kulaklığın yanmasına imkan yok, en fazla mikrofon çalışmaz.
Hocam başıma geldi, eski bir laptop vardı, kulaklık ve mikrofon için ayrı 2 tane giriş vardı. Mikrofonlu bir telefon kulaklığını o bilgisayarın kulaklık girişine takıp bir süre kullandım, zaten soket de çok ısınıyordu. Yandı yani çalışmıyor artık. Yanlış bilgi değil bilginiz olsun. Denemesi bedava.

Hocam başıma geldi, eski bir laptop vardı, kulaklık ve mikrofon için ayrı 2 tane giriş vardı. Mikrofonlu bir telefon kulaklığını o bilgisayarın kulaklık girişine takıp bir süre kullandım, zaten soket de çok ısınıyordu. Yandı yani çalışmıyor artık. Yanlış bilgi değil bilginiz olsun. Denemesi bedava.

Denemesi bedava dedigin surekli kullanıyorum zaten benzer sekilde yillardir. Senin kulakliginin bozulma sebebi farkli olabilir ama jakin trs veya trrs olmasi ile alaksi yok bu durumun.

Senin 3'lu dedigin yani TRS baglanti (tip ring sleeve) standart stereo baglantidir, 4'lu dedigin yani TRRS ise (tip ring ring sleeve) stereo + mikrofon baglantisi saglar. İstedigin her kaynaktan arastirabilirsin.

Yanma ile alakali bir durum olmasina imkan yok yani, tesadufen ve muhtemelen farkli bir sebepten dolayi senin basina gelen bir durumu kesinmis gibi anlatiyorsun.

Bilgisayarsa combo jak denen tekli giris varsa ortadaki kablo sadece stereo ses verir, en sagdaki kablo hem stereo ses verir hem de mikrofonun calsimasini saglar.

Bilgisayarda mikrofon ve ses girisi ayriysa ortadaki kablo stereo ses verir, sagdaki kablo da stereo ses verir ama mikrofonun calismaz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230415-150050~2.png
    Screenshot_20230415-150050~2.png
    168,4 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Geri
Yukarı