Telefon şarjdayken çok ısınıyor

Blondie

Decipat
Makaleler
1
Telefonumu şarja takıp uyumuştum ve uyandığımda abartısız soba gibi olmuştu. Daha önce hiç bu kadar ısındığını görmedim. Şarjda oyun oynarken dahil. Şimdilik bir zararını görmedim. Acaba neden bu kadar ısınmış olabilir? Ve bir sorun olmuş mudur?

Bu kadar uzun süre şarjda bırakmak zararlı olabilir. Bir daha yapmanızı tavsiye etmem.

Sizde de mi aynısı bilmiyorum fakat benim Venüs Z10'umda garip bir durum var. Şarj olurken ekranı masaya bakacak şekilde koyduğumda telefon alev alıyor fakat ekranı yukarı bakacak şekilde koyduğumda hiç ısınmıyor.

Cihazınızın marka modeli nedir?
Genel olarak: Şarj esnasında bir miktar ısınması normaldir. Özellikle hızlı şarjda. Ancak şarj dolduktan sonra cihaz batarya ile arasındaki enerji alışverişini keser ve sadece adaptörden beslenir. Yine de cihaz şarja takın uyarısı verince takmak, doldu uyarısı verince şarjdan çıkarmak en sağlıklı olan senaryodur.
Batarya çıkıyorsa bakıp bir kontrol edin şişme vb. Fiziksel farklılık var mı? Çıkmıyorsa da cihazı kontrol edin arkada yanlarda kasada hafif bombe şişme ve koku var mı?
Bir sonraki şarj esnasında telefonu gözlemleyin aynı koşullarda aynı sonuç olacak mı bakalım.
> Telefon/Tablet cihazlarınızı şarj olurken kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim.
> Şarj olurken ısınmayı optimal seviyede tutmak için mermer, yer gibi soğuk bir yere koyabilirsiniz.

Bu kadar uzun süre şarjda bırakmak zararlı olabilir. Bir daha yapmanızı tavsiye etmem.

Sizde de mi aynısı bilmiyorum fakat benim Venüs Z10'umda garip bir durum var. Şarj olurken ekranı masaya bakacak şekilde koyduğumda telefon alev alıyor fakat ekranı yukarı bakacak şekilde koyduğumda hiç ısınmıyor.
Çok daha uzun süre şarj ettiğim oldu. İlk kez bu kadar ısındı ama şuan bir sıkıntı yok. Dediğiniz bende olmuyor hocam.
Cihazınızın marka modeli nedir?
Genel olarak: Şarj esnasında bir miktar ısınması normaldir. Özellikle hızlı şarjda. Ancak şarj dolduktan sonra cihaz batarya ile arasındaki enerji alışverişini keser ve sadece adaptörden beslenir. Yine de cihaz şarja takın uyarısı verince takmak, doldu uyarısı verince şarjdan çıkarmak en sağlıklı olan senaryodur.
Batarya çıkıyorsa bakıp bir kontrol edin şişme vb. Fiziksel farklılık var mı? Çıkmıyorsa da cihazı kontrol edin arkada yanlarda kasada hafif bombe şişme ve koku var mı?
Bir sonraki şarj esnasında telefonu gözlemleyin aynı koşullarda aynı sonuç olacak mı bakalım.
> Telefon/Tablet cihazlarınızı şarj olurken kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim.
> Şarj olurken ısınmayı optimal seviyede tutmak için mermer, yer gibi soğuk bir yere koyabilirsiniz.
Xiaomi Mi 9T. Şarj olurken ısınması normal biliyorum hocam ama anormal biçimde bir ısı hissettim uyanıp telefonu elime aldığımda. Herhangi bir şişme yok dışardan bakınca. Batarya bakamıyorum çünkü çıkmıyor. Daha sonra da şarj ettim ama ısı normaldi.

Xiaomi Mi 9T. Şarj olurken ısınması normal biliyorum hocam ama anormal biçimde bir ısı hissettim uyanıp telefonu elime aldığımda. Herhangi bir şişme yok dışardan bakınca. Batarya bakamıyorum çünkü çıkmıyor. Daha sonra da şarj ettim ama ısı nonormaldi.
Kullandığınız adaptör orjinaldir diye düşünüyorum.
Cihazı gözlemleyin hocam bir daha olacakmış gibi gelmedi bana inşallah yanılmam. :)

Telefonumu şarja takıp uyumuştum ve uyandığımda abartısız soba gibi olmuştu. Daha önce hiç bu kadar ısındığını görmedim. Şarjda oyun oynarken dahil. Şimdilik bir zararını görmedim. Acaba neden bu kadar ısınmış olabilir? Ve bir sorun olmuş mudur?

Telefon şarj olurken bluetooth, Wifi, NFC gibi özellikleri kapatın mümkünse telefonu ultra pil tasarrufuna alıp hiç bir programı açık bırakmadan şarja takınız aksi halde Wifi gibi anakarta gömülü modüller ekstra güç çekerek şarj soketinizin daha fazla güç çekmesi sonucu ısınmaya sebep olacaktır.

Son olarak kısa altın veya bakır hızlı şarj kablolarından kullanın, Aukey, Anker gibi şarj aletlerini kullanmanızı öneririm.

Geri
Yukarı