Telegram'dan anlaşılan adamla Upwork üzerinden anlaşırken neye dikkat etmeli?

MustafaErcan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bugün bir çevirmen işi aldim ve Telegram'a yönlendirdi. 36 sayfa, 2 gün için 1450 dolar teklif etti. Kabul ettim, başlarım ancak her yerde Telegram'a yonlendirenlerin dolandırıcı olduğunu öğrendim. Hemen adama paranın guvence için Upwork'e istediğimi belirttim, kabul etti. Sizce güveneyim mi ve ilk önce adama dosyayı mi atayım yoksa adam ilk parayı mi yatıracak Upwork'e? Nasıl işliyor bu sistem?

Bu da mesajlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolandırılıyorsunuz, 36 sayfa için 1450'yi okumam dahi yetti.

O iş yaş... sen 1450$'a ne çevirisi yapacaksın, kaç kelime, 36 sayfa? Aasdfg*(!)

Ama öğrenilmesi için yazıyorum, iş şöyle ilerler:

Adam Upwork'ten iş ilanı açacak anlaştığınız paraya, sen talip olacaksın kaç krediyse verip, kabul edecek, ödeme basamakları olmadan çeviri ilanı olması gerek, beğenmedim diyerek keser kafasına göre, revize konusunu açık tutabilirsin. Upwork üzerinden dosya teslim edeceksin, onaylayacak, para Upwork'e geçecek, oradan da kendi hesabına çekeceksin.

Dolandırılıyorsunuz, 36 sayfa için 1450'yi okumam dahi yetti.

Ancak adama upworkden istediğimi belirttim parayı kabul etti.

Çok uzun bir coğrafya kitabı gibi ABD resmi kitabı gibi adama 1450 dolar krediyi onaylanmasını upwork üzerinden görmeden çalışmaya baslamiyacagimi soyleyim mi?

Ancak adama upworkden istediğimi belirttim parayı kabul etti.
Here is the project dedikten sonra sana Upwork link açıp attı mı? Atmadı. Atması 5 dakika sürer böyle bir şey için - ki Upwork üzerinden de dosyayı sana ulaştırır kendinide güvence altına almak için, bak ben dosya yolladım Upwork'cum bu arkadaş da karşılığında bunu yolladı diye.

Girince bilgiler örtüştü mü? Ülke, kişi ismi, iletişim bilgileri, varsa daha önce yaptırılmış işlerin ödenmiş paraları? Kafasına göre atsa, sen telegramdan çeviriyi yapıp atmış olsan şu an zaten nanay.

Şu anki Ai/Yz standartlarında 1450$'lık çeviri telegramdan sana neden gelsin? Sümeroloji alanında uzman arkelogsun ve tablet mi çevirttiriyorum sana - iyi düşün?

Şu anda adama sizce ne yazayım upwork üzerinden 1450 doları kabil etmesini istiyim mi oradan dosyayı göndermesini kalan işlemi upwork üzerinden konuşulmasını istiyim mi?

Şu anda adama sizce ne yazayım upwork üzerinden 1450 doları kabil etmesini istiyim mi oradan dosyayı göndermesini kalan işlemi upwork üzerinden konuşulmasını istiyim mi?
Tamam heyecanını anlıyorum 1450$ bir Sümerolog arkeolog olmayan seninde iştahını kabartıyor canım kardeşim, illa adamı denemek istiyorsan, söyle iş ilanını upwork'ten açıp bana URL'sini paylaşın, ben hemen talip olayım ilanda yerimi alayım, siz dosyayı tekrar oradan yollayın, o iş bende diyebilirsin.

Ya da engelle geç, heyecanın geçip burada bunları yazan insanların senin zarar görmeni istemediğini fark et. Yaşlılara telefonla gelen teröristlerle ilişiğiniz varmış ben savcıyım konusunun gen Z/A halini izliyoruz.

İnce düşünceniz için çok teşekkür ederim zaten adamın upworkden başvuru yaptım kabul etti sonra mesaj ile tg a yönlendirdi şu anda upworkden onay istedim sonrasında başlayacağım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240503_143809_Chrome.jpg
    53,7 KB · Görüntüleme: 9
İnce düşünceniz için çok teşekkür ederim zaten adamın upworkden başvuru yaptım kabul etti sonra mesaj ile tg a yönlendirdi şu anda upworkden onay istedim sonrasında başlayacağım.
İşi tamamlayıp parayı aldığında gayet sevineceğim. Olmazsa da üzülmeyeceğim, en azından para kaybetmedin derim.

İşi tamamlayıp parayı aldığında gayet sevineceğim. Olmazsa da üzülmeyeceğim, en azından para kaybetmedin derim.

Çok sağ olun bundan sonraki görüşmeyi upworkden yapacağım bu ilk olacak acaba ilk önce dosyayı mi göndereceğim adama yoksa ilk parayı mı alacagim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…