Temizlik sonrası ekrana görüntü gelmiyor

Im_Conqueror

Hectopat
Arkadaşlar az önce ekran kartımın fanları dönmemeye başladı bende kasayı açıp bir temizleyeyim dedim temizledim. Kasayı kurdum ve açtım. İlk açtığımda görüntü geldi ana ekrana girdim başlangıçtaki programlar açılıyordu ve bir anda dondu. Bekledim sonra tuşlara bastım fakat bir işe yaramadı bende bilgisayarı düğmesinden kapatıp açtım bu sefer ise ASUS simgesi dönerken takıldı ve yine resetledim. Artık kasayı açsam bile görüntü gelmiyor. Bu neden oluyor? Her kasayı temizlediğimde bu sorun oluyor. Ara sıra kendi kendine de oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınma sorunu için termal macunu yenile fanları temizle derdim ama görüntü gelmemesi ve kademeli oluşması kartta kısa devre veya olduğu ihtimalini güçlendiriyor. Kondansatörlerden birisi yanmış/arızalanmış olabilir. Özet olarak kartın arıza vermiş teknik servisin bakması lazım. Kartın derecelerini belli bir süre içerisinde test edip gerekli bakımlarını yaparsan ömrü normale göre daha uzun olur.

Hocam biraz geç cevap verdim, kusura bakmayın az önce fanlar çalıştı fakat şimdi bilgisayarı tekrar açtım çalışmıyor ve kartın arkasında sanki paslanmış gibi bir görüntü var.

Hocam biraz geç cevap verdim, kusura bakmayın az önce fanlar çalıştı fakat şimdi bilgisayarı tekrar açtım çalışmıyor ve kartın arkasında sanki paslanmış gibi bir görüntü var.
Ekran kartının işi bilen tarafından kontrolden geçmesi gerekiyor. Kısa devre veya arıza var mı diye mosfetlere kondansatörlere bakmak gerekiyor. Bu öyle fişi çek tak düzelsin arızasına benzemiyor. Söküp takarken bir yeri kırarsın zaten her şey pahalı, daha zarara girersin. Bilgisayarın Ram'lerini ve Ekran kartını sök, serin yerde bütün bileşenleri 10 saat falan dinlendir soğusun. Ekran kartın teknik sıkıntı var görünüyor ama evde denenecek en fazla bu kadar.

Ekran kartının işi bilen tarafından kontrolden geçmesi gerekiyor. Kısa devre veya arıza var mı diye MOSFET'lere kondansatörlere bakmak gerekiyor. Bu öyle fişi çek tak düzelsin arızasına benzemiyor. Söküp takarken bir yeri kırarsın zaten her şey pahalı, daha zarara girersin. Bilgisayarın RAM'lerini ve ekran kartını sök, serin yerde bütün bileşenleri 10 saat falan dinlendir soğusun. Ekran kartın teknik sıkıntı var görünüyor ama evde denenecek en fazla bu kadar.

Tamam hocam, teşekkürler az sonra ekran kartının fotoğrafını göndereceğim ona da bakarsanız sevinirim.

Tamam hocam, teşekkürler az sonra ekran kartının fotoğrafını göndereceğim ona da bakarsanız sevinirim.
Bakalım modelini ve aldığın yılı da yaz ama ekran kartına bakmakla bir şeyi anlamak mümkün değil, avometreyle ölçüp testini yapmam gerekiyor o zaman bir yorum anca yapılır yani sorunun anlaşılması için servise vermen lazım. Yani boşuna resim gönderme zahmetine girmemeni tavsiye ederim.

Bakalım modelini ve aldığın yılı da yaz ama ekran kartına bakmakla bir şeyi anlamak mümkün değil, avometreyle ölçüp testini yapmam gerekiyor o zaman bir yorum anca yapılır yani sorunun anlaşılması için servise vermen lazım. Yani boşuna resim gönderme zahmetine girmemeni tavsiye ederim.

Yok hocam onun için demedim kartın arkasında yanık tarzı bir şeyler var bunlar nedir onu merak ettim yoksa tabii ki ayrıntılı bir şey demenizi beklemiyorum 3-3.5 yıl önce aldık.

Dosya Ekleri

• IMG_20220606_215750.jpg
    IMG_20220606_215750.jpg
    63 KB · Görüntüleme: 16
Yok hocam onun için demedim kartın arkasında yanık tarzı bir şeyler var bunlar nedir onu merak ettim yoksa tabii ki ayrıntılı bir şey demenizi beklemiyorum 3-3.5 yıl önce aldık.
Kartın modelini ve eski olduğunu söylemiyorsun, model ismini de kapatmışsın ne alaka? farklı bir şey görünmüyor bilgisayarcıysa götür baksın. Kısa devre falan vardır uzatmaya gerek yok geçmiş olsun.

Söylemiştim aslında RX550 diye.
Dostum kartında arıza var, tamir işi yapanın bakması lazım. Kartı sakın fırına atayım deme bütün kondansatörler atar çöp olur. Biraz paran varsa baktırmanı tavsiye ederim. Ekran gelemse çip arıza derdik, fönle falan bir şekilde müdahale edilir (mecburluk varsa) onun haricinde fırında kurtarmaz çünkü arıza çipte değil görünüyor. Geçmiş olsun.

Geri
Yukarı