Tepkime süresi en düşük 240-280Hz monitör önerisi

Respiky

Hectopat
Merhabalar, e-sporculuk için 240Hz monitör arıyorum. Bütçe 3000TL ancak çok kararsız kaldım. Mesela; TN/VA/IPS ne farkları var, oyun için hangisi daha yararlı veya hepsi 1 ms neden bu kadar yüksek fiyat aralıkları var? Ne farkları var gibi sorular kafama takıldı. Alienware AW2521HF düşünmüştüm, zamanında Trendyol'da 2.649TL idi. Şimdi ise sadece İtopya'da stok bulunuyor, o kadar fiyat farkı ödemek mantıksız geldi. Daha iyileri vardır elbet, evet önerileriniz bekliyorum. Teşekkürler. ♥

1615387338192.png

Şöyle bir liste ile karşılaştım ama bu veriler 2019 yılına ait, o yüzden yine tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu arada.
1615387350067.png

Bu doğru mu?

Dosya Ekleri

• 1615387283929.png
    1615387283929.png
    66,8 KB · Görüntüleme: 30
  • 1615387302607.png
    1615387302607.png
    35,9 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:

Fast IPS panel mevcut monitörde, hem 1 MS gecikmeli, hemde renk konusunda üzmeyecektir sizi.

Fast IPS panel mevcut monitörde, hem 1 MS gecikmeli, hemde renk konusunda üzmeyecektir sizi.
İşi e spor olan birinin daha ucuza TN panel alması daha mantıklı değil mi?

Merhabalar. Öncelikle panelden başlayayım. TN panel tam olarak sizin ihtiyaçlarınız için yapılmış bir panel. Yani tepkime ve gecikme süreleri çok düşüktür, genelde. Fakat bu çok yakında değişecek bir şey, zira 1ms ve altında olup da, 144Hz ve üzeri değerlere sahip IPS ve VA paneller de üretilmeye başladı. Aynı şekilde TN panelin dezavantajı, renkler diğer panellere göre daha zayıf. IPS panel ise renk konusunda rakipsiz (Bu üç panel arasında.) fakat gecikme süreleri TN ve VA panellerine göre genelde daha fazla. VA panel için bu iki panelin karışımıdır tanımını yapabiliriz.
Şimdi bu dediklerim bundan 2 veya daha fazla yıl öncesi için geçerliydi. Artık IPS paneller yükselişte. Yani 1ms tepkime süresinin altında da tepkimelere rastlayacaksınız, aynı şekilde daha yüksek Hz değerlerine de rastlayacaksınız. Kişisel görüşüm, tercihinizi IPS panelden yana kullanmanız. TN paneller bildiğiniz siyah beyaz gibi renkler sunuyor. Yani görsellik konusunda bence sınıfta kalmış. VA paneller ise 2 yıl öncesine kadar ideal oyuncu monitörü olarak sınıflandırılıyordu. Hem gecikme süresi çok düşük hem de renk konusunda oldukça zengin. Hala da öyle ancak IPS panellerde iyileştirmeler söz konusu. Ben VA panelli bir monitör kullanıyorum fakat tercihim IPS panel olurdu.

İşi e spor olan birinin daha ucuza TN panel alması daha mantıklı değil mi?
Merhabalar. Öncelikle panelden başlayayım. TN panel tam olarak sizin ihtiyaçlarınız için yapılmış bir panel. Yani tepkime ve gecikme süreleri çok düşüktür, genelde. Fakat bu çok yakında değişecek bir şey, zira 1ms ve altında olup da, 144Hz ve üzeri değerlere sahip IPS ve VA paneller de üretilmeye başladı. Aynı şekilde TN panelin dezavantajı, renkler diğer panellere göre daha zayıf. IPS panel ise renk konusunda rakipsiz (Bu üç panel arasında.) fakat gecikme süreleri TN ve VA panellerine göre genelde daha fazla. VA panel için bu iki panelin karışımıdır tanımını yapabiliriz.
Şimdi bu dediklerim bundan 2 veya daha fazla yıl öncesi için geçerliydi. Artık IPS paneller yükselişte. Yani 1ms tepkime süresinin altında da tepkimelere rastlayacaksınız, aynı şekilde daha yüksek Hz değerlerine de rastlayacaksınız. Kişisel görüşüm, tercihinizi IPS panelden yana kullanmanız. TN paneller bildiğiniz siyah beyaz gibi renkler sunuyor. Yani görsellik konusunda bence sınıfta kalmış. VA paneller ise 2 yıl öncesine kadar ideal oyuncu monitörü olarak sınıflandırılıyordu. Hem gecikme süresi çok düşük hem de renk konusunda oldukça zengin. Hala da öyle ancak IPS panellerde iyileştirmeler söz konusu. Ben VA panelli bir monitör kullanıyorum fakat tercihim IPS panel olurdu.
Fiyat farkı ve modele bağlı. Örneğin Benq derseniz TN panel olmasına rağmen Asus'dan pahalıya gelecektir.
Bu Nasıl? AOC C27G2ZE/BK Monitör ama VA Panel önermesseniz Acer Nitro XV273Xbmiiprzx (UM.HX3EE.X01) Monitör Bu Nasıl? Panel'i oyuncular için geliştirilen Fast/Nano-IPS Değil Derseniz Acer KG251QDbmiipx (UM.KX1EE.D01) Monitör Bu Nasıl, Son olarak bi alternatif HP Omen X 25f (4WH47AA) Monitör Bu nasıl?

Konuyu hortlatayım. Bugün itibariyle TV'leri ve OLED panelleri de işin içine katarsak tepkime süresi en düşük model hangisi?

Geri
Yukarı