Termal macun değişimi sonrası CPU ve GPU sıcaklığı çok değişmedi

Trepeci

Decapat
ASUS ROG STRIX G531 kullanıyorum arkadaşlar. Geçenlerde konu açıp aşırı frekans düşmesi ve ısınmasından bahsetmiştim. Garantiye yolladım termal macun değişimi ve fan temizliği için bugün ulaştı elime. Büyük umutlarla açtım test etmek için. Format da atmamışlar tüm oyunlar duruyordu. Biraz oynadım test ettim ama hiç umduğum gibi gelmedi. Gitmeden önce frekans 2.0 GHz'ye kadar düşüyordu GPU sıcaklığı 88'e kadar çıkıyordu kısa sürede şu an maksimum 80 de sabit oynuyorum. CPU da değişen bir şey yok 93-96 arası takılıyor şu an.

Frekans ise hâlâ sabit 4.0 GHz alamadım hiçbir oyunda. 3.3-3.8 arası gidip geliyor. Ortalama 3.5-3.6 GHz diyelim. YouTube'da bir kanal var benim modelden kullanıyor. Onun oyun videolarında 75 derece CPU ile sorunsuz oynuyor ben 95 derece ile oynuyorum. Halbuki aynı model. Termal macun farkı desek ama yine de ben en azından 85-90 arasında olur CPU sıcaklığı diyordum ama beklediğim gibi olmadı. Bu durumda ne yapılabilir? Bilgisayarın özellikleri i5 9300H GTX 1650 8 GB RAM.

Sanırım temizlikten önce denediniz. Daha sonra denediniz mi peki?
Hayır denemedim ama forumlarda yine etkisiz olan başka kişileri de okudum sadece bende olan bir şey değil. Ayrıca servis temizlikten sonra format atmamış benim format atmam bir fayda sağlar mı sıcaklık konusunda? İzlediğim YouTuberın undervolttan önceki videolarına da baktım. Mesela Mafia Definitive Edition oynadığı videoda sabit 4.0 GHz ile oynuyor ve CPU 86-95 arası gidip geliyor. GPU ise 68-70. Termal macun kalitesi fark ettirir mi bu kadar?

Hayır denemedim ama forumlarda yine etkisiz olan başka kişileri de okudum sadece bende olan bir şey değil. Ayrıca servis temizlikten sonra format atmamış benim format atmam bir fayda sağlar mı sıcaklık konusunda? İzlediğim YouTuberın undervolttan önceki videolarına da baktım. Mesela Mafia Definitive Edition oynadığı videoda sabit 4.0 GHz ile oynuyor ve CPU 86-95 arası gidip geliyor. GPU ise 68-70. Termal macun kalitesi fark ettirir mi bu kadar?
Ettirir. Ücretsiz yaptılarsa bakımı ellerindeki markasız beyaz termal macunu kullanmışlardır muhtemelen. Gramı 30 TL'ye gelen macunu sürmemişlerdir diye düşünüyorum. Cooler Master Pro V2 iyidir macun olarak.

Ettirir. Ücretsiz yaptılarsa bakımı ellerindeki markasız beyaz termal macunu kullanmışlardır muhtemelen. Gramı 30 TL'ye gelen macunu sürmemişlerdir diye düşünüyorum. Cooler Master Pro V2 iyidir macun olarak.
Tekrardan termal macun alıp bilgisayarı yollayamam iki hafta alıyor neredeyse en erken. Kendim sürsem ya da buradan iyi bilen birisine sürdürsem garanti dışı kalıyor. Garanti bitimine kadar sorunsuz kullanabilir miyim mevcut termal macunla? Çünkü alalı 14 ay oldu son 3-4 ay çok ısınıyordu. Garantisi gelecek yıl Mayıs ayında bitiyor. Garanti bitiminden önce kendim termal macun alıp sürdürebilirim.

Tekrardan termal macun alıp bilgisayarı yollayamam iki hafta alıyor neredeyse en erken. Kendim sürsem ya da buradan iyi bilen birisine sürdürsem garanti dışı kalıyor. Garanti bitimine kadar sorunsuz kullanabilir miyim mevcut termal macunla? Çünkü alalı 14 ay oldu son 3-4 ay çok ısınıyordu. Garantisi gelecek yıl Mayıs ayında bitiyor. Garanti bitiminden önce kendim termal macun alıp sürdürebilirim.
Bilgisayar zaten belirlenen sıcaklık aralığının dışına çıkmaz, throttle'a yani frekans düşümüne gider. Hadi çok zorladınız, en fazla kapanır. Bir süre kullanın böyle. Tekrar balıma göndereceğiniz zaman orijinal ürün sattığına emin olduğunuz bir firmadan o anki tavsiye ürün neyse onu alıp kendiniz "bunu uygulatmak istiyorum" diye gönderirsiniz. O da sanırım garanti bitimine falan dek gelir. Ücret almazlar yine sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı