Termal macun değişimi sonrası sistem sürekli çöküyor

İbrain

Decapat
Yer
Ankara/Gölbaşı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming Nvidia GeForce GTX 1650 4GB GDDR6
CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Stok Soğutucu
Anakart: MSI A320M PRO-VH
RAM: Kingston Fury Beast 16 GB DDR4 2666 MHz
SSD: SAMSUNG 970 EVO Plus 1TB NVMe M.2
Kasa: GameBooster GB-M201B ARGB
PSU: NZXT C750 750W 80+ Bronze Yarı Modüler
Monitör: Samsung Odyseey G3 27'' 165 Hz FHD
Klavye: MSI Vigor GK 30
Mouse: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed
Kulaklık: JBL Tune 500BT
Webcam: Logitech C310 HD
Meslek
Öğrenci
Anakart
Asus M5A78L-M LX V2
İşlemci
AMD FX 4100 Quad Core Processor
Bugün termal macun değişim sonrası işlemci sıcaklığının artması ile alakalı bir konu açmıştım. O sorun daha da büyüdü, şu an Windows'u bile göremeden muhtemelen işlemci sıcaklığı fazla yükseldiği için PC kendini kapatıyor. Arctic MX-6 macununu sürdüm, çakma değil Teknobiyotik satıcısından aldım. Ekran kartında da bayağı bir sıcaklık düşüşü oldu. Macunu fazla sürmüş olabilirim diye açıp soğutucu tarafındaki macunu silince daha çabuk çökmeye başladı. Kasa fanı ve CPU fan çalışıyor. Bu sorun neden oluyor olabilir ve çözümü nedir?

Son düzenleme:
Soğutucuyu üzerine basma bence direk kendin yay sonra soğutucuyu üzerine kapat. Belki soğutucu bloğun üzerinde de macun kaldığı için yoğun olmuş olabilir.

Şöyle anlatayım işlemci üzerindeki yazılar gözükmeyecek kadar macun olması lazım.
Öyle düşündüğüm için soğutucunun üzerindeki macunu sildim ve daha kötü sıcaklıklara ulaştı dedim ya, lütfen diğer mesajları okuyun.

Bugün termal macun değişim sonrası işlemci sıcaklığının artması ile alakalı bir konu açmıştım. O sorun daha da büyüdü, şu an Windows'u bile göremeden muhtemelen işlemci sıcaklığı fazla yükseldiği için PC kendini kapatıyor. Arctic MX-6 macununu sürdüm, çakma değil Teknobiyotik satıcısından aldım. Ekran kartında da bayağı bir sıcaklık düşüşü oldu. Macunu fazla sürmüş olabilirim diye açıp soğutucu tarafındaki macunu silince daha çabuk çökmeye başladı. Kasa fanı ve CPU fan çalışıyor. Bu sorun neden oluyor olabilir ve çözümü nedir?
Bilgisayar CPU çok isindigi için bilgisayar kendini kapatır. Termal macun pek işe yaramamış galiba yada siz tam düzgün macunu suremediniz veya fanlarda sıkıntı var.

Şöyle anlatayım işlemci üzerindeki yazılar gözükmeyecek kadar macun olması lazım.
Öyle zaten.

Bilgisayar CPU çok isindigi için bilgisayar kendini kapatır. Termal macun pek işe yaramamış galiba yada siz tam düzgün macunu suremediniz veya fanlarda sıkıntı var.
Hocam daha önce aynı fanla sıkıntı olmadan kullanıyordum. Macunun da ekran kartında işe yaradığını söyledim mesajları tam okuyun.

Ben de aynı şeyi yaşamıştım laptopumda sonrasında biraz daha fazla sıkıp güzelce yaydım tekrardan. Bu sefer istediğim verimi aldım. Benim bildiğim başka bir yöntem kalmadı. Tam olarak sıkıntı nerede bir bakılması gerekebilir.

Son bir soru sorayım size eski termal macunu temizlerken ne kullandınız acaba orda mı bir sıkıntı var. İyi temizlenmemiş olabilir o yüzden sıkıntı çıkartıyor belki de.

Ben de aynı şeyi yaşamıştım laptopumda sonrasında biraz daha fazla sıkıp güzelce yaydım tekrardan. Bu sefer istediğim verimi aldım. Benim bildiğim başka bir yöntem kalmadı. Tam olarak sıkıntı nerede bir bakılması gerekebilir.
Hocam aslında PC açıldığında Afterburner'dan kontrol etmiştim ve sıcaklıklar PC ilk açıldığında yüksek, daha sonrasında iyiydi. Hepsini silip bir daha mı yapayım dersiniz.

Son bir soru sorayım size eski termal macunu temizlerken ne kullandınız acaba orada mı bir sıkıntı var. İyi temizlenmemiş olabilir o yüzden sıkıntı çıkartıyor belki de.

Kuru peçete kullandım ve temizlendi, yazılar görünüyordu net bir şekilde.

Denemekten başka çaren yok. Ben üç defa değiştim en iyi ayarı tutturabilmek için.

Hocam aslında PC açıldığında Afterburner'dan kontrol etmiştim ve sıcaklıklar PC ilk açıldığında yüksek, daha sonrasında iyiydi. Hepsini silip bir daha mı yapayım dersiniz.

Kuru peçete kullandım ve temizlendi, yazılar görünüyordu net bir şekilde.
Hımm. Bu noktada o zaman bence bir problem gözükmüyor.

Geri
Yukarı