Termal macun değişimi ve fan temizliği laptop performansına ne kadar etkisi olur?

HayunQ

Centipat
Daha fazla  
1 senedir aynı Monster laptop kullanıyorum. Bilgisayarın performansı yaklaşık 2-3 aydır yarı yarıya düştü diyebilirim. Bunlar bakım yapmadığım için mi oldu bilmiyorum ama oyuna girdiğimde yüksek FPS alırken 30dk ya FPS yarıya düşüyor neredeyse. Bilgisayar çok ısınmaya başladı. Laptopu ücretsiz bakımına göndermek istiyorum-termal macun değişimi, fan temizliği yapacaklardır-bilgisayarın performansında çok bir fark olur mu yoksa donanımsal bir sorun mu?

1 senedir aynı Monster laptop kullanıyorum. Bilgisayarın performansı yaklaşık 2-3 aydır yarı yarıya düştü diyebilirim. Bunlar bakım yapmadığım için mi oldu bilmiyorum ama oyuna girdiğimde yüksek FPS alırken 30dk ya FPS yarıya düşüyor neredeyse. Bilgisayar çok ısınmaya başladı. Laptopu ücretsiz bakımına göndermek istiyorum-termal macun değişimi, fan temizliği yapacaklardır-bilgisayarın performansında çok bir fark olur mu yoksa donanımsal bir sorun mu?
Bilgisayarın performansı neredeyse eskisine döner.

Selam dostum seninde belirttiğin gibi sistem ısınmaya başlamış. Temizlik yaparsan performansta artış olacaktır. Isınan sistem her zaman performans kaybı yaşatır.

Isındığı için fren yapıyor olabilir. Temizlemek ve macun değiştirmek aşırı ısınmaya engel olacağı için fren yapmaz. Fren yapmadığı için FPS'nin düşmesine neden olmaz. 3 ayda bir temizlik yapın diyorlar. Hem sağlığı için hem performans için.

Termal macun değişimi ve fan temizliği etki eder fakat yarı yarıya performans düşüklüğü biraz fazla gibi başka bir problem yoktur umarım.
Monster laptoplar kronik sorunlu yakınlarımda var. Zaman geçtikçe performans düşüşleri yapıyor. Temizlik yeteri kadar etki edecektir diye düşünüyorum. Temizlikten sonra hala anormal ısı değerleri varsa donanımsal sorun olabilir. Onun içinde laptop soğutucularına başvurabilirsiniz.

Cihazınız, işlemci ve grafik biriminin ısısı sınır seviyeyi geçtiği zaman çekirdek hızlarını düşürür, donanımı korumak için. Bu sebeple oyun başında performansınız yüksek oluyor ancak sıcaklık yükseldikçe yavaş yavaş performanstan kısmaya başlıyor, cihazınıza MSI Afterburner benzeri bir program kurup ve her zamanki gibi oyuna girip, oynarken işlemci ve grafik biriminin çekirdek hızlarını ve sıcaklıklarını takip ederseniz anlarsınız. Bakım yaptırırsanız sorununuz çözülecektir. Ayrıca yakınlarım ve forumdaki çoğu Monster laptop fan bozuyor, yani çalışmayan bir fan da bu sorunu yapıyor olabilir.

Geri
Yukarı