Termalpad kalınlığı kaç mm olmalı?

Fix3d

Kilopat
Arkadaşlar elimde Asus Rampage 2 Gene anakart ve Asus HD 5870 V2 ekran kartı mevcut. . Bildiğim kadarıyla o zamandandır termal macun vs. değişimi yapılmadı. Ekran kartı yük altında 82 83 dereceyi görüyor. İşlemci i7 960 ise downgrade (Windows güç planından işlemci en yüksek seviyeyi %85 yapıyorum) yapmadığım zamanlarda GTA 5 oynarken 105 dereceyi gördü bir ara. Şimdi bu makineye 4 gram Arctic MX-4 almanın ekran kartı ve işlemci için yeterli olacağını düşünüyorum. Ama asıl sıkıntı şimdi başlıyor. Mosfet soğutucuları, kuzey ve güney köprüsü soğutucuları, ekran kartındaki VRAM vb. yerler için de termal ped lazımmış galiba. İnternette çeşitli termal ped kalınlıkları mevcut. Ne yapmamı, nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar elimde ASUS Rampage 2 Gene anakart ve ASUS HD 5870 V2 ekran kartı mevcut.. Bildiğim kadarıyla o zamandandır termal macun vs. değişimi yapılmadı. Ekran kartı yük altında 82 83 dereceyi görüyor. İşlemci i7 960 ise downgrade (Windows güç planından işlemci en yüksek seviyeyi %85 yapıyorum) yapmadığım zamanlarda GTA 5 oynarken 105 dereceyi gördü bir ara. Şimdi bu makineye 4 gram Arctic MX-4 almanın ekran kartı ve işlemci için yeterli olacağını düşünüyorum. Ama asıl sıkıntı şimdi başlıyor. MOSFET soğutucuları, kuzey ve güney köprüsü soğutucuları, ekran kartındaki VRAM vb. yerler için de termal ped lazımmış galiba. İnternette çeşitli termal ped kalınlıkları mevcut. Ne yapmamı, nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Termal padler genelde bozulmaz ve değişmesi fiziksel olarak zarar yoksa gerekmez. Değişmesi tabii iyi olur ama zorunlu değil. Kalınlık için eski termal padleri çıkartıp ölçmeniz mantıklı olur. Ekran kartı VRM ve anakart MOSFET soğutucu padleri kalınlığı farklı olabilir.

Termal padler genelde bozulmaz ve değişmesi fiziksel olarak zarar yoksa gerekmez. Değişmesi tabii iyi olur ama zorunlu değil. Kalınlık için eski termal padleri çıkartıp ölçmeniz mantıklı olur. Ekran kartı VRM ve anakart MOSFET soğutucu padleri kalınlığı farklı olabilir.
Şimdi ben bu işlerden pek anlamıyorum ama öncelikle yakın zamanda ölçmediğimi belirterekten söyleyeyim. Bir aralar AIDA 64 olması lazım. O uygulamada kuzey güney köprüsü sıcaklıkları 80 derece falan çıkıyordu. Ondan dolayı termal pad işine girişmek istedim. Yaklaşık 10 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Eğer o sıcaklığa bir şey yapamayız diyorsanız termal pad almadan sadece işlemci termal macununu değiştiririm. Termal macun kalırsa da bir internet kafeye falan gidip eğer elinde termal pad varsa ekran kartı termal macun uygulamasını da ona yaptırırım. Kendim termal pad almam. İşlemciye termal macun farz. Ekran kartı sıcaklığı yaklaşık 10 derece oynar mı sizce? Bir de Kuzey güney köprüleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Asus Rampage 2 Gene kendisi otomatik overclock yapan bir anakart diye biliyorum. Detaylı overclock opsiyonları var BIOS'ta.

Şimdi ben bu işlerden pek anlamıyorum ama öncelikle yakın zamanda ölçmediğimi belirterekten söyleyeyim. Bir aralar AIDA 64 olması lazım. O uygulamada kuzey güney köprüsü sıcaklıkları 80 derece falan çıkıyordu. Ondan dolayı termal pad işine girişmek istedim. Yaklaşık 10 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Eğer o sıcaklığa bir şey yapamayız diyorsanız termal pad almadan sadece işlemci termal macununu değiştiririm. Termal macun kalırsa da bir internet kafeye falan gidip eğer elinde termal pad varsa ekran kartı termal macun uygulamasını da ona yaptırırım. Kendim termal pad almam. İşlemciye termal macun farz. Ekran kartı sıcaklığı yaklaşık 10 derece oynar mı sizce? Bir de Kuzey güney köprüleri hakkında ne düşünüyorsunuz? ASUS Rampage 2 Gene kendisi otomatik overclock yapan bir anakart diye biliyorum. Detaylı overclock opsiyonları var BIOS'ta.

Hocam şimdi şöyle. Daha yakın zamanda eski bir sistemde köprü ve chipsetlerin termal macunlarını değiştirdim. Köprülerde bildiğim kadarıyla pad yerine macun olur ama istisnalar da var. İşlemciyi besleyen MOSFET'lerde termal pad olur. Dediğim gibi köprülerde macun varsa bunları değiştirmeniz en azından bir 10 derece oynatacaktır. Ekran kartı konusunda macun değişimiyle en az 6 7 derece oynayacaktır. İşlemin düzgün yapılması çok önemli. Ekran kartının soğutucusunu sökerken çok önemli spacer dediğimiz plastikler oluyor. Bunlardan birinin kaybolması felaketle sonuçlanabilir. Eskiden GTS 250 ekran kartımda bu durumu bizzat yaşadım. Dediğim gibi padler deforme durumda değilse değiştirilmesi gerekmiyor bildiğim kadarıyla.
Faydali olacak bir ekleme yapmak istiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam şimdi şöyle. Daha yakın zamanda eski bir sistemde köprü ve chipsetlerin termal macunlarını değiştirdim. Köprülerde bildiğim kadarıyla pad yerine macun olur ama istisnalar da var. İşlemciyi besleyen MOSFET'lerde termal pad olur. Dediğim gibi köprülerde macun varsa bunları değiştirmeniz en azından bir 10 derece oynatacaktır. Ekran kartı konusunda macun değişimiyle en az 6 7 derece oynayacaktır. İşlemin düzgün yapılması çok önemli. Ekran kartının soğutucusunu sökerken çok önemli spacer dediğimiz plastikler oluyor. Bunlardan birinin kaybolması felaketle sonuçlanabilir. Eskiden GTS 250 ekran kartımda bu durumu bizzat yaşadım. Dediğim gibi padler deforme durumda değilse değiştirilmesi gerekmiyor bildiğim kadarıyla.
Faydali olacak bir ekleme yapmak istiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam spacer dediğiniz hangisi oluyor. Videoda da denk gelemedim. Gözden kaçırdım galiba. Bir de anakartı geçip ekran kartına bakarsak ekran kartı termal macununu değişirken oradaki termal padlere de dokunmayıp direkt kapatırsam sıkıntı çıkmaz mı diyorsunuz?
WhatsApp Image 2020-11-26 at 21.08.19.jpeg

Bu da güncel BIOS sıcaklıkları. Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı