Testesteron'un fazlalığı DHT'ye etki eder mi?

lyforeid

Hectopat
Makaleler
1
Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ancak geçmişte atalarımızın tamamının testesteronu şu anki erkek neslinin onlarca kat fazlasıydı. Bende bu yüzden birkaç ay içerisinde testesteronumu arttırma yoluna gideceğim ağır antrenmanlarla ve calisthenics ile. Fakat kısa bir süre sonra erkek tipi saç dökülmesi nedeniyle ilaç kullanmaya başlayacağım için testesteronun fazlalığı ile salgılanan dihidrotestesteronun arasında bir alaka var mı diye bir araştırma yaptım ancak fazla bir şey bulamadım. Sorum şu: Testesteronun miktarı, salgılanan dihidrotestesterona etki ediyor mu? Kullanacağım saç dökülmesi karşıtı ilaçlar (erkek tipi saç dökülmesinin nedeni testesteronun dihidrotestesterona dönüşmesi ve bu hormonun saça vurmasıdır) yetersiz kalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki etki eder sonuçta serbest testodan dönüşüyor DHT'ye. Ayrıca Testoda saç döker Androjen olduğu için, sadece DHT'ye göre daha az olur.

Tabii ki etki eder sonuçta serbest testodan dönüşüyor DHT'ye. Ayrıca Testoda saç döker Androjen olduğu için, sadece DHT'ye göre daha az olur.
Hocam hatırlarsanız bana Avodart önermiştiniz. 1 Ocak'tan itibaren her gün 18:00 civarı Avodart Dutasterid 0.5mg kullanmaya başladım. Amacım saç dökülmemi engellemekti. 5. gün yani bugün 5. hapı daha yutmamışken küçük abdest sonrası tuvaletten çıkarken kalbimin ağrıdığını hissettim ve hemen aklıma avodart yüzünden olabileceği geldi. Bilgisayar başına oturup avodart sonrası kalp çarpıntısı ve tansiyonun olması gerektiği değer ile alakalı araştırma yapmaya başladım. Farklı bir odaya tansiyonumu ölçmek adına tansiyon aletini almaya giderken başımın çok feci döndüğünü ve vücudumu hissetmemeye başladım. Hızlı bir şekilde odama geri dönüp kendimi yatağa atacaktım ancak o kadar kötüydüm ki yatmayı bırak oturmayı zor becerdim. Gözlerimi kapatıp Allah Allah derken gözümün önünden geçmişte bu hap ile alakalı okuduğum her şey hızlı bir şekilde geçmeye başladı. Bir anda burnumun ve alnımın acıdığını hissetmeye başladım. Gözlerimi açtığımda yerdeydim. Bayılmıştım. Zar zor kendimi yatağa atıp yattım ve şuan ölümden döndüğümün farkına vardım. Hiçbir yerde böyle bir yan etki okumamıştım. İlacı bırakmalı mıyım?

Öncelikle kullandığınız avodart'ı kesinlikle kesin. Kalp yüzünden profosyonel spor hayatını bırakmış biri olarak söylüyorum kalp şakaya gelmez. Ne alaka diye düşüneceğini biliyorum ama özellikle biontech aşı yaptırdıysanız vücutta sentezleyeceğiniz spike proteinleri yüzünden kalp konusunda kat kat daha dikkatli olmalısınız. Esas soruya gelirsek evet testosteron çoğunlukla dhtye aromataz olma eğilimindedir testosteron artışıda dhtyi doğrudan etkiler. Bunun için minoxidil forte gibi saçta dhtyi baskılayan ürünleri deneyebilirsiniz. Uygun bakımlar sağlandığı takdirde minimuma inebilir dökülme.

Ve lütfen doktorunuzun yazmadığı hiç bir ilacıda forumlarda sağda solda okuduğunuz ile kullanmayın en basit ilacın bile uygun olmayan bünyelerde yaratacağı sonuçlar yıkıcıdır

Yeni konular

Geri
Yukarı