Tetik Parmak hastalığına ne iyi gelir?

teknoman

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, ben 1 seneden fazladır vücut geliştirme sporu ile uğraşmaktayım ancak şu son 1.5 haftadır serçe parmağımdan dolayı çok çektim. Önce sabahları ağrıyla başladı ve serçe parmağımı açarken kitlenmeyle kendini gösterdi. Doktorum bana tahmin ettiğim gibi tetik parmak teşhisi koydu ve krem verdi. Bir süredir onu kullanmaktayım ve spora da devam ediyorum. İnternetten araştırdığımda bunun genellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde çıktığını öğrendim ve doktora da spordan olabilir mi dediğimde hayır cevabını aldığımdan kendimde neden olduğuna anlam veremedim. Şimdi ise iki sorum var:
Bu hastalığı daha önce yaşayan var mı varsa kurtulmak için neler yaptınız?

Strap (Ağırlık Kaldırma Kayışı) bu hastalığın tekrarlanmamasında işe yarar mı?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Hocam parmağa kramp girer gibi mi oluyor?
Eğer öyle ise bende de var sanırın, ayak serçe parmağım bazen ötekisinin üzerine atıyor, çok rahatsız edici bi sancısı var ama hemen geçiyor.
Vücut anatomisine çok fazla hakim değilim, fakat serçe parmağımı açarken bileğimin iç kısımları kıpraşıyor; strap tutuş gücüne, yani bileklere destek olur. Ama sıfıra indirmez, daha dün Strap'le çekiş gününde bileklerim pump oldu. Eğer ki bileğiniz ile alakalı bir durumsa bunu sıfıra indireceğini düşünmüyorum hocam.
Peki ağırlık antrenmanında mı oluyor, oluyor ise hangi antrenmanda daha çok belirtiyor kendini?
Strap çekiş hareketleri dışında fazla işe yaramaz, eğer strap'in faydasını görürseniz bu bileğe sarılan bir şey var. Onu da itiş hareketlerin de kullanın isterseniz.
1. Sorunun cevabıni ise tabi ki en iyi doktor bilicek, zaten vermiş ilacı hocam. Sabredin.

@mr.esat Bilekten ziyade direkt parmağın ekleminde bir ağrıyla kendini gösteriyor. Açarken bir noktada hafif takılı kalıyor ve pıt diye bir anda açılıyor. Tetik ismi de buradan geliyor zaten.

@mr.esat Bilekten ziyade direkt parmağın ekleminde bir ağrıyla kendini gösteriyor. Açarken bir noktada hafif takılı kalıyor ve pıt diye bir anda açılıyor. Tetik ismi de buradan geliyor zaten.
Parmağınızı açmanızla bence strapin pek yakın alakası yok hocam.

Şöyle ki mesela row yaparken ağırlığı çekmem için parmağımı sıkıyorum. Araştırdığım zaman strapin yükleri parmaklardan alıp bilek tarafına yüklediğini okudum. Ben bir nebzede olsun rahatlatacağını düşünüyorum, bakalım.

Şöyle ki mesela row yaparken ağırlığı çekmem için parmağımı sıkıyorum. Araştırdığım zaman strapin yükleri parmaklardan alıp bilek tarafına yüklediğini okudum. Ben bir nebzede olsun rahatlatacağını düşünüyorum, bakalım.
Salondaki arkadaşlarda varsa ödünç alın deneyin bence hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı