Çözüldü Textboxların boş olmama kontrolü nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kodlayamadikabi

Femtopat
Arkadaşlar birden fazla textbox var formda if kullanarak butonun içine bu kodu yazdım.
Diğer textboxlar için de aynı kodu yazdım. Çalıştırdığım zaman örneğin adını girdim diğer textboxları boş bıraktım butona bastım bu sefer teker teker messagebox'ta uyarı mesajı veriyor. Ama ben adını girdikten sonra butona bastığımda sadece soyadını girmem için uyarı vermesini istiyorum. Sırayla uyarı versin yani, nasıl yapabilirim?

C#:
if (textBox1.Text == "")
{
MessageBox.Show("LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ ! ");

Çözüm
Tam olarak istediğinizi anlamamış olabilirim ama iç içe if-else yapısı kurarak deneyebilirsiniz.

İsim boş ise uyarı ver değilse soyad iste, soyad boş ise uyarı ver değilse ... İste, gibi yani ismin elsesinin içine soy isim için bir if-else yazacaksın, soyismin eslsesinin içine sonraki için bir if else yazacaksın.
Kod:
if (String.IsNullOrEmpty(textBox1.Text))

Ya da;

Kod:
if (string.IsNullOrWhiteSpace(TextBox1.Text))

Bunu deneyin;

Kod:
if (textBox1.Text == "")

Bunun yerine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak istediğinizi anlamamış olabilirim ama iç içe if-else yapısı kurarak deneyebilirsiniz.

İsim boş ise uyarı ver değilse soyad iste, soyad boş ise uyarı ver değilse ... İste, gibi yani ismin elsesinin içine soy isim için bir if-else yazacaksın, soyismin eslsesinin içine sonraki için bir if else yazacaksın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı