Rehber ThrottleStop ile Undervolt ve CPU Tuning

Yani SpeedShift'i açmalı mıyım? Açacaksam 0 mı yapmalıyım?

Dediğiniz ayarları yaptım 89 dereceyi gördüm maksimum. Core'da PL 2 diye bir hata var, sarı.
Intel GPU ayarlarını değiştirmeme gerek var mı?

SpeedShift kapatıp windows güç planını yüksek performans ayarlayın. Zaten ayarlıysa ilk dengeliye alın sonra tekrar yükseğe alın.

Aslında hata değil.
TPL sekmenizi atar mısınız?

SpeedShift kapatıp windows güç planını yüksek performans ayarlayın. Zaten ayarlıysa ilk dengeliye alın sonra tekrar yükseğe alın.

Aslında hata değil.
TPL sekmenizi atar mısınız?
Bu sekmede hiçbir ayara dokunmadım.

SpeedShift'i kapatıp yüksek performansa aldım 95 derecenin altına düşmüyor testlerde. İşin garibi dengeliye aldığımda da değişen bir şey olmuyor.

Son düzenleme:
iGPU Unslice seçeneği yok, Analog I/o ve dijital I/O var onlar mı ?
Arkadaşlar eğer biliyorsanız rica ediyorum lutfen cevap verin, iGPU Unslice seçeneği yok. Analog I/O ve Dijital I/O var. Acaba onlar mı?

Bahsi geçen her iki kısmı da aynı değerler verildi ve sorun yok.
Sorum şu: Biz bu ayarları yaptık ve işlemcimizin volt ayarlarını kaydettik.
Bilgisayarı kapatınca, ayarlar sıfırlanıyor ve eski volt değerleri ile mi açılıyor? Daha sonra bu programı çalıştırıp yine düşürüyoruz.

Yanlış mı anlamışım?
Ben programsız vs. voltu ayarlayacağız ve hep öyle çalışacak sanmıştım.

Son düzenleme:
i5-7200u da denedim ve böyle oluyor. İşlemcim oyunlarda 78 derecenin üstüne çıkmıyor.

Bunlarda yaptığım ayarlar

Tüm ayarları sıfırlayıp yapmayı denedim.

Buradaki sarıların hepsi kırmızı oluyor.
System agent -20mv ve tpl kısmındaki Speedshift'i kapatınca Prime95 testinde 7.dakikadan sonra PL2 ve edp other sarı yanıyor.

Son düzenleme:
FIVR sekmesinde Disable and Lock Turbo Power Limits'i işaretlemeniz gerekiyor.

Chipset sürücünüzü güncelleyin. Sisteminizdeki verileri düzgün okuyamıyor program. SpeedShift kutusunun tikini kaldırın Apply'a basın.

SpeedShift EPP tikini de kaldırın.

TPL sekmesinde PL2'yi 30 ayarlayın Lock butonunu tikleyin. Apply'a basın.

Power Limit 4'teki Lock Butonunu tikleyin.

TDP Level kutusunu tikleyin ve Lock'u tikleyin Apply'a basın. Windows güç seçeneklerinizde de DPTF diye bir ayar kısmı olmalı bana kalırsa. Oradan en yüksek Watt'lı modu seçin. Eğer ki en yüksekteyse ek birşeyler düşünmemiz gerekebilir.

Eğer ki bu dediklerim işe yaramazsa sisteminizde 3. Limitler aktif oluyordur. Ama endişe etmeyin. Prime95'te normal denebilir PL1 Throttle.

Önemli olan oyunlarda yaşamamak. Oyunlarda da Throttle ile karşı karşıya iseniz bir şeyler daha denemeye çalışırız.

U serisi işlemciler -60 üstü undervolt alabiliyor. Örneğin benim Intel i5 8265U.
İşlemcim -75 undervolt ile hem stabil ve sıcaklıkları da normal.

Valorant'ta denedim ve o yerler sarı yanıyordu. İlk başlarda 120 130 FPS alırken bu yerler sarı yandıktan sonra 100 90'a düşüyor. Dedikleriniz uygulayıp tekrar deneyeceğim.

Bu konu hakkında başka bir şeye daha değineceğim. FIVR kısmında Thermal Velocity Boost ve V-Max Stress ayarları var. Bu ayarlar kapatılır ise işlemci 70 derece üstünde de yüksek frekanslarda çalışabiliyor.

Dediklerinizi yaptım maalesef işe yaramadı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…