Rehber ThrottleStop ile Undervolt ve CPU Tuning

İlk defa duydum. Bilgim yok.

Rehberde takıldığım kısımlar var. Amaan. Neyse boş verin, artık böyle şeylerle uğraşmayacağım. Isınırsa macun yenileyip kasanın hava almasını sağlarım. 75 Derece diye kendimi yırtmama gerek yok.

Son düzenleme:
Hocam konuyla pek alakası yok ama, Throttlestop üzerinden Prochot değerini 3 yapsam (işlemci maks 97 derecede çalışacak), dizüstü bilgisayara zararı dokunur mu? Uzun süreli oyun vb. durumlar için.

Bilgisayarı kullandığımda hep soğutucu üzerinde, farklı mekanlarda da illaki masanın üzerinde (hava akımını engellemeyecek biçimde) kullanmaya özen gösteriyorum.

Termal macun daha sık yenilemeniz gerekir onun dışında bir sorun yok.

@erengore hocam bu güzel rehber için öncelikle teşekkür ederim, üşenmeden her şeyi yazmışsın ellerine sağlık. Türkçe en iyi undervolt rehberlerinden biri olmuş.

Rehberinin ve diğer konularda ki mesajlarının üzerine bende 10700k işlemcime undervolt uyguladım ancak çok az voltaj kısabiiyorum. Aynı işlemciye sahip başka bir forum üyesi konusunda core ve cache yi -60.1 de rahatlıkla bench testine hatasız sokabiliyordu. Bende ise max değerler bu şekilde, biraz daha kısınca voltajı errorlar başlıyor. Aynı işlemciye sahip başka kullanıcılar gibi ayarladığımda ise errorlar bri yana, uzun stress testlerinde mavi ekrana kadar gidiyordu. Kendi en iyi değerlerimin fotoğraflarını aşağıda paylaştım.

Biosta yalnızca ramler overclockta, işlemci ile ilgili her şey default ayarlarda. Ardından throttle ayarları yapıldı. Throttledan önce çarpan kilidi açık olduğundan 5.1-8 arasında gidip gelirken undervolt ile 49-8 arasında gidip geliyor. Bu 3ghz lik farkta sıcaklık düşüşüne iyi ancak merak ettiğim, başka mesajlarında da bahsettiğin gibi bu değerler cpunun silikon kalitesini mi gösteriyor yoksa atladığım yanlış yaptığım bir ayar mı var? Undervolt işlemi çok önemli değil benim için, yalnızca undervolt işlemine aşina olmak için yaptığım bir test bu. “Bu işlemciye ne gerek var” yorumcularına peşinen söyleyeyim bunuda
Sistemim:
Asus Z490 Tuf Gaming Plus
10700k
Silverstone ig280
750w Cm +80 Bronze

Dosya Ekleri

• AA20EF36-5A50-4CB4-8E0E-FA3A0232E4ED.jpeg
    227,2 KB · Görüntüleme: 31
  • F943BD71-D7B0-463B-802C-976397ACFA13.jpeg
    208,4 KB · Görüntüleme: 35
  • E54A2476-416E-4BB2-84BC-F52DBF5031E2.jpeg
    141,7 KB · Görüntüleme: 27
Hocam UV'de yukarı çıkamıyorsan yapacak bir şey yok. Silikon kalitesi. Tavsiyem o sistemde UV'ye girişme. UV'yi doğru uygulamışsın bu arada.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…