Rehber ThrottleStop ile Undervolt ve CPU Tuning

Teşekkürler hocam, yazın sıcaklık değerleri uçacağı için bu şekilde kullanacağım bir süre

@erengore Hocam öncelikle yazı için eline sağlık.Benim durumum biraz farklı olduğu için biraz uzunca yazacağım umarım okuyup yorum yaparsın.

Yaklaşık kırk günlük bir laptop kullanıyorum.Oyun amacıyla almıştım ve aldıktan sonra işletim sistemini ve driverlerini kendim kurup bazı oyun testleri hatta 3DMark ve C23 testleri yaptım.Ben bu konularda cahil olduğum için aldığım sonuçları burada paylaştım bazı arkadaşlar sağolsun yorumladılar.
Sanırım işlemcim Throttle oluyormuş,yorum yapan arkadaşlar bu şekilde yorumlamıştı.Çünkü C23 testinde işlemcim normalden daha düşük bir skor alıyordu.Aynı şekilde işlemci gerektiren oyunların performansından'da pek memnun değildim.

Az önce yazdığın rehberin bazı kısımlarını uyguladım ancak doğru yaptım mı,oldu mu bilmiyorum.Nasıl kontrol edeceğim ne değişti onuda bilmiyorum.Yaptığım ayarları ve cihazımın özelliklerini yazıyorum,geri kalanı senin yorumlarına bırakıyorum.
Ek olarak yapmış olduğum ayarların ne anlama geldiğini,artısı ve eksilerini de bana belirtirsen çok sevinirim.

İ7 11800H > 3060 GPU > 16 Ram

CPU Core > Unlock Adjustable Tik > Offset Voltage -80 > Range 250 mV
CPU Cache > Unlock Adjustable Tik > Offset Voltage -80 > Range 250 mV

Ayarları yaptıktan sonra FIVR sekmesinden " Save " kısmındaki en alt seçeneği tikleyip Apply yaptım.Ardından ana menüden Turn On ve Save olarak kaydettim.
Şimdi işlemi doğru yapıp yapmadığımı ve neyin değiştiğini nereden bakacağımı bilmiyorum.

( Bu ayarları yapmadan önce işlemci Ghz'i sürekli değişkendi,ayarları uyguladıktan sonra 4Ghz-4.2Ghz aralığında çalışıyor.)

İşlemciniz nedir? TeamViewer varsa hemen şu an bakabilirim. Ayarlar bırakırım.

İşlemciniz nedir? TeamViewer varsa hemen şu an bakabilirim. Ayarlar bırakırım.
Yazmayı unutmuşum şimdi güncelledim.
Şuan arka planda oynadığım oyunun botları açık,eğer yarın uygunsa TW verebilirim hocam.

Tekrar TW vereyim de yapılması gereken diğer ayarları da sen ayarlarsın hocam.
Bu arada cihaz dGPU modunda yani İntel GPU yu devre dışı bırakmıştım.
OC yi biraz kısıp o şekilde yapabilirsen eğer onuda ayarlarsın belki sıcaklık değerleri daha normal olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…